Zwrot vat

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
Danuta Sidor
Posts: 41
Joined: Thu 23 Aug, 2007
Location: gorzów wlkp

Zwrot vat

Post by Danuta Sidor » Tue 12 Aug, 2008

Może trochę nie w temacie- ale czy korzystacie ze zwrotu vat za materiały budowlane? Gdzieś przeczytałam, że tylko system gospodarczy budowania wchodzi w grę. Ale czy atchitektura "przydomowa" tzn.szambo, studnia, ogrodzenie i nawierzchnie nie liczą się? Przecież te prace właśnie idą systemem gospodarczym:roll:
Więc co w takim razie z tymi, co korzystają z usług firm budujących??
Lepiej zrobić i żałować, niż żałować, że się nie zrobiło!


Danuta Sidor
Posts: 41
Joined: Thu 23 Aug, 2007
Location: gorzów wlkp

Post by Danuta Sidor » Wed 13 Aug, 2008

nikt z was nie korzysta z ulgi???
Lepiej zrobić i żałować, niż żałować, że się nie zrobiło!

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 14 Aug, 2008

Wystarczy poszukać w sieci, n.p. http://www.pit.pl/budowlana-vat/index.php

Danuta Sidor
Posts: 41
Joined: Thu 23 Aug, 2007
Location: gorzów wlkp

Post by Danuta Sidor » Thu 14 Aug, 2008

Dziękuję za odpowiedź, ale nie ma tam odp. na moje pytanie. Przeczytałam już wiele stron dot. zwrotu i mam wątpliwości tylko co do budowy przez firmę developerską. Przecież nie dostanę od nich f-r bezposrednio na materiały tylko zbiorczą z PKWiU na budowę domu. Nie mniej jednak dziękuje.
Lepiej zrobić i żałować, niż żałować, że się nie zrobiło!

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 14 Aug, 2008

Jeśli materiał jest na liście żądaj od firmy wykonawczej oddzielnego ujęcia usługi i towaru na fakturze. Wcześniej jednak przelicz dokładnie co się bardziej opłaca.

jacekgor
Posts: 47
Joined: Wed 02 Nov, 2005

Post by jacekgor » Thu 28 Aug, 2008

Ja odliczyłem sobie materiały budowlane - tam gdzie można było VAT. Natomiast - gdy chodzi o drewno na dom - to jeśli jest taka możliwość to niech tartak wypisze ci na fakturze nie drewno konstrukcyjne na dom, ale ...(nie pamiętam dokładnie) elementy domu - czy jakoś tak - zajrzyj do PKWiU - tam jest taki punkt. Gdyż jeśli będzie to po prostu tarcica to nie odliczysz VAT.
Nie wiem czy tartaki mogą tak pisac na fakturze - ale jesli kupujecie drewno na cały dom - to być może mogą tak napisać zgodnie z PKWiU - które daje prawo do odliczenia VAT.

ania76
Posts: 14
Joined: Mon 19 Jan, 2009
Location: 3city

Post by ania76 » Tue 31 Mar, 2009

Wydaje mi się, że deweloperka nie wchodzi w grę, bo faktury muszą być wystawione na podatnika, czyli na Ciebie. Na stronie ministerstwa finansów znajdziesz spis, co możesz odliczać.
Pzdr.



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”