Ktore rodzaj ogrzewania wybrac?

Techniczne aspekty projektów domów szkieletowych
Post Reply
Agata_Ja
Posts: 1
Joined: Tue 13 Feb, 2007

Ktore rodzaj ogrzewania wybrac?

Post by Agata_Ja » Mon 30 Jul, 2007

Witam, to mój pierwszy post na tym forum:) Zdecydowaliśmy z mężem zbudować swój wymarzony dom i nasz wybór padł na dom szkieletowy, w związku z tym musimy podjąć wiele trudnych decyzji, jedną z nich jest wybór ogrzewania. Proszę wszystkich którzy mają dom budowany w tym systemie lub tych, którzy się na tym znają o pomoc w znalezieniu odpowiedzi na pytanie czy lepszym wyborem jest ogrzewanie kominkowe i ewentualne dogrzewanie konwektorami, tutaj trzeba się będzie liczyć z ogrzewaniem elektrycznym wody (nasz rodzina składa się z 3 osób) czy dołożyć więcej pieniędzy i zainwestować w instalacje co i piec na groszek, przy pomocy, którego można przez cały rok spokojnie podgrzewać wodę. Domek nasz będzie miał około 80m powierzchni, gdybyśmy wybrali kominek i konwektory wtedy projekt w zasadzie mamy już wybrany, natomiast jeśli bardziej opłacałoby się CO, wtedy trzeba będzie poszukać projektu, w którym będzie uwzględnione pomieszczenie gospodarcze na piec. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi, bardzo mi się przyda każda uwaga. Pozdrawiam :smile:


adiz1
Posts: 53
Joined: Mon 14 Aug, 2006
Location: Częstochowa

Post by adiz1 » Wed 01 Aug, 2007

Wybór sposobu ogrzewania zależy od wielu czynników, w tym gustów inwestora. Na 80 m2 nie pchał bym się w ekogroszek i kotłownię, chyba że masz możliwości finansowe na większy metraż i wygospodarujesz takie pomieszczenie. Buduję podobny metrażowo domek. Chciałem mieć kominek (bo daje klimat a i koszt ogrzewania niewielki, ma ogrzewać cały dom - DGP), jako drugie (dodatkowe/uzupełniające) ) wybrałem śmiesznie tanie (w instalacji) grzejniczki elektryczne konwektorowe. Czas pokaże czy taki zestaw sprawdzi się - może same konwektory w połączeniu z wentylacją z odzyskiem ciepła będą już wystarczające. Na pojemnościowy ogrzewacz wody na potrzeby CWU wystarczy miejsca nawet w niewielkim pom. gospodarczym.

lukaszstamford
Posts: 2
Joined: Fri 03 Aug, 2007
Location: Rzeszow/ USA

Post by lukaszstamford » Fri 03 Aug, 2007

Nie wiem jakie sa koszty w polsce, ale tutaj w USA wiekszosc stosuje ogrzewanie nadmuchowe, bardzo szybko nagrzewa dom, a poza tym mozna wpiac w nadmychy klimatyzacje wiec 2 w jednym

mc_hell
Posts: 12
Joined: Mon 20 Aug, 2007

witam

Post by mc_hell » Tue 21 Aug, 2007

ja również chętnie poznałbym opinie fachowców w kwestii ogrzewania, mam podobny dylemat i nie wiem na co się zdecydować....
Nasz dom będzie miał ok 100m2. pzewidziany jest w nim kominek. Poczatkowo chieliśmy zeby kominek był wykorzystywany tylko okazjonalnie a całość na ekogroszek i boiler, ale teraz to juz nie wiem....podpowiedzcie coś proszę! a może ktoś zna jakiegoś linka do ciekawej strony w temacie ogrzewania?....

mc_hell
Posts: 12
Joined: Mon 20 Aug, 2007

Post by mc_hell » Tue 21 Aug, 2007

znalazłem cos takiego: http://www.tanie-ogrzewanie.pl/pl/poradniki_abc/46.html hmmm, ciekawe....

jacekgor
Posts: 47
Joined: Wed 02 Nov, 2005

Post by jacekgor » Mon 15 Oct, 2007

Witajcie!
Gdzieś już pisałem o tym na forum, ale dawno tu nie byłem i forum się zmieniło trochę :)

Ja mam domek 106m2 z czego na razie użytkuję 76m2 (sam dół). Mam kominek i tylko nim ogrzewam. Wkład ma moc 16kW. Do tego mam rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka po domu. Tj. odpowiedni wentylator i rury DGP. Przezimowałem już poprzedni sezon - i wszystko super się sprawdziło. Mam też 4 konwektory po 2kW - ale ani razu zimą ich nie włączyłem!!

Oczywiście taki sposób grzania ma 1 lub 2 wady:
1. Po powrocie z pracy trzeba szybko napalić żeby było ciepło
2. Trzeba co jakiś czas dokładać drewno

Mnie ani pkt. 1 ani 2 nie przeszkadza.
W takim układzie oczywiście grzeję wodę bojlerem (do mycia itp.) (mam 100litrów na 3 osoby). Grzeję go tylko na nocnej taryfie - i wychodzi to naprawdę tanio :)

Poza tym grzanie kominkiem całego domu jest super - przynajmniej dla mnie. Moc wkładu mam taką, że jak kiedyś będę chciał urządzić poddasze to spokojnie wystarczy także na tę powierzchnię. Ja kupiłem wkład - chyba najlepszej polskiej firmy - jak ktoś chce podeślę na priv. Bo nie chciałem na wkładzie oszczędzać. A wkład spisuje się rewelacyjnie.

pozdrawiam

Jacek



Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów szkieletowych”