dom z drewna na terenach górniczych

Techniczne aspekty projektów domów szkieletowych
Post Reply
robertgl1
Posts: 2
Joined: Fri 07 Apr, 2006
Location: Polkowice

dom z drewna na terenach górniczych

Post by robertgl1 » Sat 13 May, 2006

Witam, przymierzam sie do kupna domku gotowego lub szkieletowego i poza wszelkimi za i przeciw ostatnio nasunęła mi się poważna watpliwość . Otóż mieszkam w okolicach kombinatu miedziowego KGHM i gdzie się odwrócę, to kopalnia rudy miedzi. Średnio raz na kilka tygodni ( kiedyś częściej ) wystepują tąpnięcia ziemi. Skutki takich wstrząsów to m.in. pękcięcia wzdłużne w sufitach i czasami w ścianach - w skrajnych przypadkach meble lecą na podłogę....
A teraz pytanie do fachowca Pana Wojtka. Czy były robione badania dotyczące wytrzymałości domów drewnianych na tego typu wstrząsy ? Jak się zachowuje bryła domu podczas ruchu ziemi. Mam wrażenie, że taki dom będzie się kołysał jak statek na morzu, nie wspominając o jękach, trzaskach i skrzypieniu konstrukcji. Jaki wpływ mogą mieć takie wstrząsy na konstrukcję ( jej osłabienie ) w dłuższym okresie. Dodam jeszcze, że wstrząsy są poważnym problemem przy budowie zwykłych domów, gdzie konstruktorzy muszą tworzą specjalne szczeliny i zabezpieczenia przed skutkami tąpnięć.

pozdrawiam Robert


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 14 May, 2006

Podobny temat - usytuowanie domów na szkodach górniczych, gdzie również mogą występować tąpnięcia - był już poruszany na tym Forum. Poszukaj w dziale poświęconym firmom ze województwa śląskiego.

O ile się orientuję takie domy wymagają specjalnego fundamentowania. Na priva wysyłam Ci namiary na firmę, która ten temat przerabiała na Śląsku.

Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów szkieletowych”