Suszenie drewna

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
malaAn
Posts: 2
Joined: Wed 14 Jan, 2009
Location: Śląsk
Contact:

Suszenie drewna

Post by malaAn » Wed 11 Feb, 2009

Witam
To jest notka z mojego dziennika. Przepraszam że tak, ale naprawdę potrzebuje informacji a nie mam czasu (w pracy jestem) by pisać wszystko od nowa. Jeśli ktoś mógłby doradzić u mnie w komentarzach albo chociażby tutaj będę naprawdę wdzięczna. tak więc:
Tak podczas rozmów z firmami naszła mnie pewna wątpliwość.

Zawsze powtarza się że do Kanadyjczyków możliwe jest tylko i wyłącznie drewno suszone komorowo. Tylko i wyłącznie. Na zasadzie "słowackim wielkim poetą był". Jeden z przedstawicieli oczywiście zapewnił nas że używają drzewa suszonego komorowo ze wszystkimi certyfikatami ale podczas rozmowy wyszło że praktycznie o co z tym chodzi? Wyjaśnił że jeśli ludzie szukają oszczędności to proponuje zwykłe drewno które jest tak samo suche (12% z tego co pamiętam), idealnie gładko oszlifowane i impregnowane ale nie suszone komorowo. I to ponoć wystarczy. Bo drzewo i tak na budowie lekko wilgotnieje - bo musi. Że i tak jak ludzie budują dachy nawet tego nie strugają a zdarza się że i impregnować zapominają. Że do tej pory stoją domy 100 letnie w przypadku których raczej nikt się niczym nie przejmował i że to suszenie komorowe jest przereklamowane i jedyna różnica polega na tym że podczas niego zabija się wszystkie zarodniki pleśni i larwy ale one i tak umierają przy impregnacji.

Pytałam sie znajomego który praktycznie z drewnem pracuje całe życie. I na budowach i przy wycince. Ogólnie interesuje się tym tematem i potwierdził że drewno i tak osiągnie wilgotność taką jak otoczenie - że jeśli jest zbyt suche to spęka poza tym to suszy się komorowo po to żeby zaoszczędzić czas bo im się nie chce czekać z normalnym suszeniem. Że zarodniki pleśni odstają się do drewna w trakcie wyciągania z komory bo one są wszędzie a larwy i tak giną podczas impregnacji.

Ale oczywiście skoro tak wszyscy powtarzają że drewno suszyć komorowo trzeba to się pytam podczas następnej wizyty w firmie bo najlepiej poznać wszystkie wersje - a nóż ktoś powie coś mądrego.
Więc oto młody chłopak informuje że "drzewo komorowo suszone musi być bez dyskusji" bo:
- Że drzewo nigdy nie jest w stanie wyschnąć do wymaganych 18% bez komory (jmiędzy czasie poszukałam na ten temat informacji i wiem że drewno bez komory można wysuszyć nawet i do 6%).
- na budowie innych domów używa się drewna zwykłego, często przywiezionego prosto z lasu i nikomu to nie robi różnicy a domy stoją i jest super ale do kanadyjczyków trzeba i koniec
- drzewo suszone komorowo żeby wróciło do swojej pierwotnej wilgotności trzeba miesiąc w wannie z wodą trzymać (dobra - ja łatwo wierna jestem ale jakoś ciężko mi w ten ostatni powód uwierzyć)
Ogólnie po zadaniu prostego pytania "dlaczego komorowo" chłopak zaczął się mieszać. Wiem że miał dobre chęci ale widać że wiedzy jednak mu brakowało - a przynajmniej sprawiał takie wrażenie.

Więc teraz się pytam ludzi - o co w tym chodzi. Przecież to drewno jest naprawdę niesamowicie drogie w porównaniu ze zwykłym drewnem. Co w nim takiego jest - NAPRAWDĘ.
Może mi ktoś dać jakąś wyczerpującą i wiarygodną odpowiedź?
Ludzie przeważnie nie są źli, po prostu czasem dają się porwać jakiejś idei.


Scottie28
Posts: 25
Joined: Tue 08 Jul, 2008

Post by Scottie28 » Wed 11 Feb, 2009

MałaAn kolega miar rację - suszy sie komorowo aby zaoszczędzić czas, tylko zapomniał dodać .. czas i pieniądze!!! Nie znam firm, które zamrozily kasę w surowiec na dwa, trzy lata przy suszeniu naturalnym :wink:

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Wed 11 Feb, 2009

Nie wiem, czy suszone komorowo, czy nie komorowo, ale wilgotne drewno ma inne - slabsze wlasciwosci wytrzymalosciowe i szybko sie wypacza.
Widzialem, jak jedna belka z mojej budowy dlugosci ponad 8 m spadla z wysokosci, wygiela sie w pelna litere U i nic jej na oko nie bylo, zadnych pekniec.
Pozdrawiam

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 12 Feb, 2009

Suszenie komorowe nie tylko doprowadza drewno do odpowiedniej wilgotności. Niejako przy okazji niszczone są zarodniki grzybów, pleśni i "pożywienie" dla robali, które będą go szukać już w stojącej konstrukcji domu.

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Fri 13 Feb, 2009

po kilku miesiącach wilgotność drewna dopasuje się do wilgotności otoczenia, czyli ok 30%

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 13 Feb, 2009

Bold, ciekawe stwierdzenie. Może je rozwiniesz?



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”