Page 1 of 1

izolacja szkieletu materiałem celulozowym

Posted: Sat 15 Jan, 2011
by Tomek1702
Wojciech Nitka napisał/a:
Porównując materiały izolacyjne musisz zwrócić uwagę na parametry cieplne poszczególnych materiałów - współczynnik przenikania ciepła "lambda" - im niższy tym materiał ma lepsze właściwości cieplne. I tak dla przykładu:
- Steico flex - materiał oparty na włóknach drzewnych prod. Steico - lambda = 0,039 W/mK,
- Ekofiber - lambda = 0,041 W/mK,
- Termex - lambda = 0,040 W/mK,
- Super Mata - wełna szklana prod. Isover - lambda = 0,033 W/mK,
- Paroc WAS50 - wełna mineralna prod. Paroc - lambda = 0,035 W/mK
- Superrock - wełna mineralna prod. Rockwool - lambda = 0,035 W/mK

Witam. Mam pytanie czy współczynnik lambda podawany przez producenta (testy laboratoryjne nie uwzględniające nieszczelności przy wykonaniu TAK MYŚLĘ) nie będzie troche odbiegał od rzeczywistości już w przegrodzie a co za tym idzie czy materiał celulozowy ze względu na szczelniejsze wykonanie nie przebije parametrem wełny (oczywiście po zamontowaniu) ?

Posted: Sat 15 Jan, 2011
by Wojciech Nitka
Dlaczego zakładasz, że materiał celulozowy ze względu na szczelniejsze wykonanie przebije parametrami wełnę?
Wszystko zależy od jakości wykonanych robót. Tak samo Ekofiber jak i Termex można ułożyć nie zapewniając przegrodzie szczelności w izolacji.
W załączeniu zdjęcie - to Termex, który niewłaściwie ułożony - osiadł. Zatem jak widzisz - nie od materiału zależy szczelność a od tego jak wykonawca przyłoży się do wykonania swojej roboty.

Image

Posted: Sat 15 Jan, 2011
by Tomek1702
Dziękuje za odp. Oczywiście ma pan rację z tym wykonaniem, jak też na pewno posiada pan więcej zdjęć ze żle zamontowaną wełną niż celulozą, ale przyjmując że obydwa materiały są wykonane poprawnie czy celuloza nie będzie miała większej szczelności. Tylko pytam nie podważam pańskiej wiedzy!

Posted: Sat 15 Jan, 2011
by Tomek1702
Dodatkowo chciałbym dodać, że wełna nie przylega do konstrukcji tak szczelnie jak celuloza, jak również to że materiały takie jak wełna i styropian dobrze jest położyć na przekładke eliminując w ten sposób nieszczelności na łączeniach. Na koniec jakbym zadał Panu pytanie jakie skutki na współczynniku lambda ma pozostawienie 5 mm przerwy przy układaniu wełny na pewno bardzo starannie Pan by to wyliczył i wyszło by troszkę gorzej.

Posted: Sun 16 Jan, 2011
by dwronka
Wszystko zależy od montażu, poza tym każdy producent wełny podaje w jaki sposób ciać welne aby wypełniała przegrodę szczelnie.
Szczeliny po 5 mm to chyba zostawia pan wiesiu po 0,7 ;)

Re: izolacja szkieletu materiałem celulozowym

Posted: Wed 16 Dec, 2020
by Kuba1989
Dzień Dobry. To moj pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich serdecznie. Od 3 lat szczesliwie zamieszkuje dom szkieletowy z 2016 roku który sam budowalem. Sciana ma nast konstrukcje od wew do zewnątrz : plyta gk, ruszt drewniany 5 cm wypelniony wełna, folia paroizolacyjna, konstrukcja 15 cm wypelniona wełna, wiatroizolacja, ruszt drewniany 5 cm z pustka went, deska elewacyjna. Chciałbym docieplić pustke pomiedzy wiatroizolacja a deska elewacyjna wdmuchiwana celuloza. I teraz pytanie do ekspertów czy to dobry pomysl czy podniesie to izolacyjność budynku czy sobie darować. Kwestie pary pomijam bo niby celuloza oddycha. Pozdrawiam

Re: izolacja szkieletu materiałem celulozowym

Posted: Fri 18 Dec, 2020
by Kuba1989
Halo nic tu się nie dzieje na tym forum?? Nikt nie odpowie.

Re: izolacja szkieletu materiałem celulozowym

Posted: Fri 18 Dec, 2020
by Wojciech Nitka
No to masz odpowiedź - To bardzo zły pomysł; pod okładziną drewnianą musi być zachowana szczelina wentylacyjna by obie strony desek jednakowo oddziaływały na warunki atmosferyczne. Bardzo proszę.

Re: izolacja szkieletu materiałem celulozowym

Posted: Fri 18 Dec, 2020
by Kuba1989
Dziękuję pieknie nie mam wiecej pytań