Strop w domku letniskowym

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Strop w domku letniskowym

Post by rps » Thu 14 Jan, 2010

Witam,
mam pytanie jak najlepiej samemu i przy rozsądnych kosztach zrobić strop z niewielkim domku letniskowym z użytkowym poddaszem. Na razie mam same belki 12 x 20 cm w rozstawie z prześwitem ok. 80 - 95 cm. Belki dł. 6 m, podparte w połowie podciągiem wspartym o słupki. Wymiary stropu 8 m x 6 m, z czego 2 m x 6 m to jednocześnie zadaszenie tarasu, czyli teoretycznie przynajmniej na tej częsci powinienem trochę docieplić.
Zakładam że belki będą widoczne. Rozważam np. stropopodłogę tzn deski grubości ok. 4 cm (bez nacięć, więc nie wiem czy sie nie zwichrują... poza tym trochę ciężko może być samemu takie grube dechy układać...). Na częsci nad tarasem pod deskami paroizolacja, wełna, wiatroizolacja i podbitka.

Drugi wariant to na belki nabić od góry poprzecznie podbitkę ok 1,5 cm grubości, na to też poprzecznie do belek przykręcić legarki np 4 x 6 cm w rozstawie co 60 cm i na to albo deskę podłogową grubości 2,8 cm albo OSB/3 gr. 22 mm i wykładzinę lub panele. Między legarki wełna 5 cm na całym stropie, która by go trochę wyciszyła, a nad tarasem troche wyizolowała termicznie. Można by też puścić tu jakieś kabelki od oświetlenia itp - przy stropopodłodze byłyby całkiem widoczne.
A może jest jakaś inna opcja? Może ktoś napisze jak ma to rozwiązane i czy się to sprawdza.
Pozdrawiam serdecznie
rps


rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Mon 26 Apr, 2010

czy ktoś podzieli sie doświadczeniem odnośnie stropów w domkach letniskowych???
ponawiam pytanie:
czy przy małym domku letniskowym z użytkowym poddaszem lepiej robić stropopodłogę z grubych desek ok 35mm bez nacięć od spodu, czy też podłogę warstwową - np cienka szalówka, legarki z wełną i deski 28mm?
Czy przy powierzchni sufitu ok 35m2 gdzie na parterze bedzie salonik z aneksem i łazienka a na poddaszu jedno pomieszczenie sypialne a połączy je klatka schodowa jest sens robić strop warstwowy z 5 cm warstą wełny miedzy legarkami?
Czy to cokolwiek wygłuszy akustycznie jeśli oba poziomy bedą połączone otwartą klatką schodową?
Plusem takiej warstwowej podłogi jest dla mnie to że mogę sobie ukryć w niej kabelki od elektryki a także wykonać ją etapowo tzn w tym roku wykańczając parter napić tylko podbitkę a resztę zrobić za rok, a przy stropopodłodze wszystko za jednym zamachem.... bo koszty to w sumie wyjdą zbliżone...
rps

Post Reply

Return to “Domki letniskowe”