zewnętrzne ocieplenie sciany szkieletowej w budynku gospodarczym

Dyskusja na temat prawidłowo wykonanych elementów domów szkieletowych
Post Reply
daniel_
Posts: 1
Joined: Wed 25 Aug, 2021

zewnętrzne ocieplenie sciany szkieletowej w budynku gospodarczym

Post by daniel_ » Wed 25 Aug, 2021

Witam

Buduję budynek gospodarczy (nieprzeznaczony do mieszkania, ale przwiduję, że nawet w zimie będę w nim przebywał do kilku godzin dziennie dodatkowo go ogrzewając - piecyk na gaz, paliwo stałe, itp) i zastanawia się jak powinienem wykonać ściany zewnętrzne żeby zabezpieczyć się przed ich zawilgoceniem. Znalazłem sporo informacji, jadnak dotyczą one budynków mieszkalnych w których z tego co rozumiem panują zupełnie inne warunki (kwestie związane z wilgotnością, temperaturą - punktem rosy, itd) i nie mam pojęcia czy te informacje sprawdzą się tak samo w przypadku mojego budynku gospodarczego.

W chcwili obecnej mam sciany szkieletowe pokryte od zewnątrz płytą osb3 12mm i przykryte folią wiatroizolacyjną.

Ścianę w środku chcę wyłożyć wełną mineralną i zakryć płytą osb - tu zastanawiam się czy powiniem ją zabezpieczyć folią paroizolacyjną, czy wręcz przeciwnie pozostawić szczeliny wentylacyjne, zeby wilgoć mogla wydostawac do wnętrza budynku (budynek gospodarczy nieprzeznaczony do stałego przebywania ludzi - lekko dogrzewany kilka godzin dziennie)?

A to najbardziej mnie teraz zastanawia to jak wykonać zewnętrzne ocieplenie. Założenie jest takie, że elawaja to ma być taki sam tynk jak na domu. Dodatkowo jako ze to budynek gospodarczy to chcialbym wykonać ją jak najtaniej. Mój podstawowy pomysl to (1) przykręcić na wiatroizolację styropian 10cm (na to wiadomo klej + siatka + tynk). Zastanawiam się czy potrzebny jest (2) styropian ryflowany lub ruszt w celu zapewnienia szceliny wentylacyjnej, której chciałbym uniknąć, bo z tego co rozumiem negatywnie wpływa to na docieplenie lub zupełnie niweluje to co daje styropian (tu kolejną komplikacją jest też zastosowanie tej listwy startowej na dole, ktora z tego co rozumiem powinna miec otwory, itd). Czy może nawet warto by bylo zainwestowac i ocieplić (3) wełną elewacyjną?

Pozdrawiam,
daniel_


Post Reply

Return to “Prawidłowo wykonane elementy domów szkieletowych”