Tartak "LASKA" - Stężyca koło Kościerzyny

Uwagi inwestorów na temat firm wykonawczych
Post Reply
mt
Posts: 64
Joined: Tue 20 Dec, 2005

Tartak "LASKA" - Stężyca koło Kościerzyny

Post by mt » Fri 31 Oct, 2008

piszę to, aby uczulić ewentualnych przyszłych nabywców.

Zamówiłem drewno suszone komorowo do 16-18%, strugane itd. Niestety przyjechałem po odbiór samemu, bez żadnego specjalisty - jak dla mnie drewno wyglądało super, wszystko prościutkie, zero kory, dziur po kornikach czy innych owadach, boki nie dość że strugane to niektóre grubsze elementy szlifowane. Jedna rzecz mnie jednak zdziwiła - dlaczego na żadnej belce nie widać pęknięć. Spytałem Pana Laski, tak, oczywiście, drewno wysuszone komorowo zgodnie z umową itd itd. Mój błąd - nie poprosiłem o pomiar wilgotnościomierzem zakupowanego właśnie drewna.

Gdy cieśla zobaczył drewno (a zna się z pewnością milion razy lepiej ode mnie) powiedział, że jak dla Niego drewno nie było w ogóle suszone, ponieważ jest zbyt ciężkie i jak się dotknie to "czuć" że nie jest wysuszone. Powiedział, że drewno było co najwyżej przez kilka godzin wrzucone do suszarni pod wentylatory. Potwierdził tą opinię także mój kierownik budowy, gdy zobaczył drewno.

Jak widać z mojego opisu nie mam żadnego dowodu na to, że drewno nie zostało wysuszone do tych 16-18%, ale jedną rzecz mogę powiedzieć do rozważenia - drewno przy zakupie nie miało ani jednego pęknięcia, a zamówiłem belki naprawdę grube - przekroje 12x12, 12x18, 20x20 a nawet 25x25. Dopiero po kilku tygodniach pobytu drewna na budowie zaczęły powstawać pęknięcia i drewno pękało jeszcze przez około 2 miesiące, niektóre belki się poskręcały, czy powiginały. I pytanie - dlaczego, skoro niby było już suche?

Tak więc podsumowując - Tartak ma bardzo zdrowe i dobre jakościowo drewno, jednak koniecznością jest je sprawdzić wilgotnościomierzem przed dokonaniem odbioru.


Scottie28
Posts: 25
Joined: Tue 08 Jul, 2008

Post by Scottie28 » Fri 31 Oct, 2008

suszenie takich przekrojów to kilka tygodni, najłatwiej poznać po datach zamówienie - odbiór, trzeba pamietac ze drewno po wyjsciu z suszarni nabierze troche wilgoci z powietrza. Nie da sie dokładnie dojść do poziomu 16-18%

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 31 Oct, 2008

mt, dla takich przekrojów nie ma obecnie technologii wysuszenia do 18-20% w komorze bez wad wizualnych.
mt wrote:Dopiero po kilku tygodniach pobytu drewna na budowie zaczęły powstawać pęknięcia i drewno pękało jeszcze przez około 2 miesiące, niektóre belki się poskręcały, czy powiginały. I pytanie - dlaczego, skoro niby było już suche?
Drewno było "spod piły", a obróbka stworzyła tylko wrażenie, że jest suche (ok. 19%).
mt wrote:Spytałem Pana Laski, tak, oczywiście, drewno wysuszone komorowo zgodnie z umową itd
Podaj treść umowy i faktury. Bardzo nie lubię takich cwaniaczków.

mt
Posts: 64
Joined: Tue 20 Dec, 2005

Post by mt » Sun 02 Nov, 2008

był ode mnie papier z opisanym zamówieniem, ale umowy pisemnej nie było, a faktury nie mam. ja nie nazwałbym nikogo cwaniaczkiem, a najwyżej siebie frajerem, że nie wziąłem ze sobą fachowca lub przynajmniej wilgotnościomierza i dlatego chciałbym na to uczulić przyszłych kupujących. zapłaciłem 1100zł/m3, a nie suszone było po 900zł/m3 - pomijając fakt wpuszczenia kasy w błoto, to jeszcze czekają mnie wszystkie "niedogodności" drewna nie suszonego komorowo, robale robale :(
teraz pozostało mi jedynie mazanie konstrukcji fobosem xx razy...


Post Reply

Return to “Opinie Inwestorów o firmach wykonawczych”