Grubość płyty OSB i styropianu na ścianach zewnętrznych

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Rafako
Posts: 2
Joined: Tue 14 Aug, 2007
Location: Bydgoszcz

Grubość płyty OSB i styropianu na ścianach zewnętrznych

Post by Rafako » Mon 27 Aug, 2007

Szukałem na forum ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na moje wątpliwości. W projekcie gotowego domu szkieletowego jest 20 mm płyta OSB i 10 cm styropian.
Czy zastosowanie standardowej grubości płyty OSB może mieć negatywny wpływ na konstrukcję lub izolacyjność? Czy trzeba te zmiany uzgadniać z projektantem?
Czy ma sens stosowanie styropianu o grubości 10 cm zamiast standardowych 5 cm. Czy zwiększenie izoalcyjności uzasadnia dodatkowe koszty?

Pozdrawiam
Rafał


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 27 Aug, 2007

20mm to raczej nietypowa grubosc niemniej nic sie stanie jesli zastosujesz plyte 18 lub 22mm. Warstwy izolacyjne obliczane sa pod katem spelnienia wymogow okreslonych normami. Dokladniejsze dane sa zazwyczaj w szczegolach projektu, ale spotkalem sie juz z takimi gdzie bylo to potraktowane ogolnikowo bez wyliczen.

adiz1
Posts: 53
Joined: Mon 14 Aug, 2006
Location: Częstochowa

Re: Grubość płyty OSB i styropianu na ścianach zewnętrznych

Post by adiz1 » Thu 30 Aug, 2007

Rafako wrote:Czy ma sens stosowanie styropianu o grubości 10 cm zamiast standardowych 5 cm. Czy zwiększenie izoalcyjności uzasadnia dodatkowe koszty?
Mam podobny dylemat. 5cm styropian, w dodatku ryflowany ma wątpliwą funkcję ociepleniową. Wprawdzie mówi się, że te ~15 cm wełny, które sie standardowo daje " w ścianę" spełnia z lekkim naddatkiem aktualną normę dla budynków mieszkalnych (chyba powinno być nie mniej niż 0,3 a jest ~0,25), ale czemu nie polepszyć izolacyjności ścian poniżej tego współczynnika. Ja zastanawiam się nad dodatkową, 10 cm warstwą litego styropianu, przymocowanego do poszycia z OSB pokrytego wiatroizolacją. Zakładam jednak że wszelkie otwory (okna, drzwi) będą dodatkowo uszczelnione przed ewentualnym wnikaniem wilgoci pomiedzy styropian a wiatroizolację.


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”