wilgoć na poddaszu

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
pike22
Posts: 20
Joined: Tue 04 Sep, 2007

wilgoć na poddaszu

Post by pike22 » Mon 31 Dec, 2007

Zajrzałem ostatnio na "strych" i zauważyłem, że na powierzchni płyt osb, które stanowią poszycie dachu jest miejscami szron a miejscami wręcz mokro (para wodna). Poddasze nieużytkowe. Wilgoć nie wzięła się z nieszczelności pokrycia dachowego (gont bitumiczny) ani też nie przedostała się z dolnej kondygnacji (jest folia paroszczelna na suficie, a wełna jest sucha). Poddasze wentylowane jest poprzez otwory w podbitce okapu (perforowany "siding"). Co robić?


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: wilgoć na poddaszu

Post by Wojciech Nitka » Mon 31 Dec, 2007

pike22 wrote:Wilgoć nie wzięła się z nieszczelności pokrycia dachowego (gont bitumiczny) ani też nie przedostała się z dolnej kondygnacji (jest folia paroszczelna na suficie, a wełna jest sucha). Poddasze wentylowane jest poprzez otwory w podbitce okapu
Wilgoć na poddaszu to jednak efekt niewłaściwej wentylacji poddasza.
Piszesz że otwory masz w podbitce okapu, a co z kalenicą? Masz założoną wentylację kalenicową? Mogę sądzić, że nie, bo gdybyś miał, to wilgoć nie miałaby prawa gromadzić się na poddaszu, gdyż byłaby na bieżąco, 24 godziny na dobę, wyprowadzana poprzez wentylatory kalenicowe. By wentyalacja prawidłowo działała musi mieć nawiew i wywiew, co w stosunku do poddsza nieużytkowego oznacza nawiew pod okapem a wywiew w kalenicy.
Może poczytasz - http://www.szkielet.pl/wymagania/17.php

pike22
Posts: 20
Joined: Tue 04 Sep, 2007

Re: wilgoć na poddaszu

Post by pike22 » Wed 02 Jan, 2008

Wojciech Nitka wrote:Wilgoć na poddaszu to jednak efekt niewłaściwej wentylacji poddasza.
Piszesz że otwory masz w podbitce okapu, a co z kalenicą? Masz założoną wentylację kalenicową?...
Nie ma innych otworów wentylacyjnych niż perforacja w podbitce okapu - wykonawca kiedyś wspominał, że jeśli to nie bedzie wystarczać to wstawi kratki wentylacyjne na szczytach (dach dwuspadowy) -widocznie nie wystarcza. Jesienią nie było takiego problemu (nie było różnic temperatury między tym co w budynku a tym co na zewnatrz).
Wojciech Nitka wrote:..
Mogę sądzić, że nie, bo gdybyś miał, to wilgoć nie miałaby prawa gromadzić się na poddaszu, gdyż byłaby na bieżąco, 24 godziny na dobę, wyprowadzana poprzez wentylatory kalenicowe.
Pisząc "wentylatory" ma pan na myśli cos działającego mechanicznie/napędzane silnikiem/ czy grawitacyjnie?
Wojciech Nitka wrote:...
By wentyalacja prawidłowo działała musi mieć nawiew i wywiew, co w stosunku do poddsza nieużytkowego oznacza nawiew pod okapem a wywiew w kalenicy...
Czy zamiast wywiewu w kalenicy może być wywiew przez kraty w szczytach budynku?

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Wed 02 Jan, 2008

Witam
pike - po Twoim poście dokonałem "inspekcji"mojego strychu, na szczeście wszystko w porządku :smile: -wiatr hula ,że aż miło,żadnego śladu wilgoci, mam kratki wentylacyjne w szczytach i lukarnach jak widać

[img][img]http://images1.fotosik.pl/176/b3a74a6f3851ac8dm.jpg[/img][/img]

teraz pytanie retoryczne: czy dla wykonawcy ,aż takim wielkim problemem techniczno-finansowym było wykonanie takich kratek?

pozdrawiam

pike22
Posts: 20
Joined: Tue 04 Sep, 2007

Post by pike22 » Wed 02 Jan, 2008

czarek63 wrote:... mam kratki wentylacyjne w szczytach i lukarnach jak widać
nawet estetycznie to wygląda - można wiedzieć z czego /metal, plastik/ są wykonane?
czarek63 wrote:teraz pytanie retoryczne: czy dla wykonawcy ,aż takim wielkim problemem techniczno-finansowym było wykonanie takich kratek?
też nie chce mi się tego komentować :sad:

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: wilgoć na poddaszu

Post by Wojciech Nitka » Wed 02 Jan, 2008

pike22 wrote:Czy zamiast wywiewu w kalenicy może być wywiew przez kraty w szczytach budynku?
Na temta wentylacji kalenicowej popatrz tutaj - http://www.polprofili.pl/do/item/Wentyl ... lacjakalen lub wrzuć w Google "wentylacja kalenicowa".
Kratki wentylacyjne w szczycie budynku nigdy nie zapewnią prawidłowej i pełnej wentylacji poddasza; przestrzeń poddasza w rejonie podłogi nie będzie podlegała wentylacji. Natomiast nawiew pod okapem i wywiew w kalenicy zapewnią pełną wentylację poddasza, w tym wszystkie pola między krokwiami.

pike22
Posts: 20
Joined: Tue 04 Sep, 2007

Re: wilgoć na poddaszu

Post by pike22 » Mon 07 Jan, 2008

Wojciech Nitka wrote:
pike22 wrote:... nawiew pod okapem i wywiew w kalenicy zapewnią pełną wentylację poddasza, w tym wszystkie pola między krokwiami.
Czy już poprawiona/sprawna wentylacja poddasza jest w stanie poradzić sobie sama z nagromadzoną wilgocią (para wodna skropliła się na wierzchniej warstwie ocieplenia /wełna mineralna/)?

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Tue 08 Jan, 2008

Witaj
czarek63 wrote:żadnego śladu wilgoci, mam kratki wentylacyjne w szczytach i lukarnach jak widać
a niżej Pan Nitka napisał:
"Kratki wentylacyjne w szczycie budynku nigdy nie zapewnią prawidłowej i pełnej wentylacji poddasza; przestrzeń poddasza w rejonie podłogi nie będzie podlegała wentylacji. Natomiast nawiew pod okapem i wywiew w kalenicy zapewnią pełną wentylację poddasza, w tym wszystkie pola między krokwiami."

Interesuje mnie to zagadnienie szczególnie, gdyż jestem teraz na etapie wyboru i dopracowywania projektu u tego samego wykonawcy, który Ci zbudował dom. Pisałem do Ciebie w tej sprawie, ale pewnie nie masz czasu, aby mi odpowiedzieć :-)
Może więc tutaj pogratuluję Ci domu, my teraz jesteśmy przy projekcie D-17, ale chcemy go zmodyfikować. W tym tygodniu spotkanie.
I jeszcze jedna sprawa: widzę, że masz antenę satelitarną - talerz przymocowany do budynku. Zastanawia mnie, czy sam to zrobiłeś i czy potrzeba do tego jakichś wzmocnień ściany, żeby je uwzględnić w projekcie?

Pozdrawiam serdecznie
Paweł



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”