Ocieplenie i wentylacja dachu z gontem

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Be@t@
Posts: 27
Joined: Tue 29 Aug, 2006
Location: Śląsk

Ocieplenie i wentylacja dachu z gontem

Post by Be@t@ » Mon 17 Nov, 2008

Witam
zacznę od tego co wiem: czyli że na krokwiach powinna być rozłożona membrana (folia) dachowa, potem na to łaty tworzące wolną przestrzeń między folią i płytą OSB będącą podkładem pod gont.
Problem jest następujący: Panowie którzy przygotowali szkielet to położyli płyty OSB3 bezpośrednio na krokwie z założeniem że przy goncie nie ma potrzeby zostawiać szczeliny wentylacyjnej (to nie dachówka pod którą skrapla się wilgoć) lub że przymocuję sobie folię od środka między krokwiami zostawiając wolną przestrzeń ok 2cm co niniejszym zrobiłem jednak teraz mam pewne wątpliwości czy może faktycznie byłoby lepiej nie zakładać membrany i położyć wełnę a ewentualne szczeliny u dołu krokwi uzupełnić pianką. Dodam że membrana została przymocowana w następujący sposób: pociąłem membranę w pasy o szerokości ok. 70cm (rozstaw krokwi 56cm), następnie zszywaczem przymocowałem ją z jednej strony na całej długości krokwi wywijając zakład ok 2-3cm w stronę dachu a następnie napinając ją ręcznie między krokwiami przyszywałem do drugiej krokwi. Ogólnie folia jest napięta jednak w niektórych miejscach połączenia krokwi ze stropem jest ona pofałdowana.
Czy powinienem odpuścić sobie folię i ten element wentylowania czy też lepsze takie wentylowanie niż żadne.

Dzięki za pomoc i pozdrawiam


TADEUSZ WALTOS
Posts: 8
Joined: Thu 26 Jun, 2008
Location: Rzeszow/Chicago/USA
Contact:

Post by TADEUSZ WALTOS » Mon 17 Nov, 2008

Od kilkunastu lat zajmuję się budową i remontem domów w Chicago i okolicach, i z rozrzewnieniem czytam porady jak należy zabezpieczać domy w Polsce. To jest czysty marketing producentów i handlowców.
U nas klimat wcale nie jest inny ani ludzie bardziej zasobni w gotówkę. Ale nikt nie wciska inwestorom że muszą zabezpieczać konstrukcje przeciw pożarowi, robakom i chorobom. Nie do pomyślenia jest również namówienie inwestora do instalowania specjalnych membran na dachu, jak również do ocieplania dachu.
Na takie rzeczy stać tylko ludzi BARDZO BOGATYCH , którym można wmówić wszystko.
Przeważają jednak ludzie zdrowo myślący. Ponadto w domach szkieletowych, najlepszym rozwiązaniem ogrzewania, jest ogrzewanie gorącym powietrzem. Nie rozumiem dlaczego ogrzewanie powietrzne jest traktowane po macoszemu i nic się o nim nie mówi. A jest przecież i tańsze i wydajniejsze.
Jeżeli coś się sprawdziło w podobnych warunkach, to trzeba z tego korzystać

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Mon 17 Nov, 2008

TADEUSZ WALTOS wrote:U nas klimat wcale nie jest inny ani ludzie bardziej zasobni w gotówkę. Ale nikt nie wciska inwestorom że muszą zabezpieczać konstrukcje przeciw pożarowi, robakom i chorobom. Nie do pomyślenia jest również namówienie inwestora do instalowania specjalnych membran na dachu, jak również do ocieplania dachu.
1. Klimat... czy Chicago nie jest zwane wietrznym miastem? Jeśli tak, to proszę sobie przypomnieć na jakie sposoby zostaje przenoszona energia (w tym cieplna).
2. Co do zabezpieczenia konstrukcji to kwestia norm, których w Polsce dla szkieletu trochu brakuje. Nie orientuje się jak wygląda rynek amerykański, ale lokalny, europejski, dla którego pracuję, narzuca taką ochronę i bardzo dobrze. A czy przypadkiem w stanach już nie obowiązują ściany przeciwogniowe / partycyjne / party wall?
3. Co do membran & izolacji poddaszy... zawsze mnie dziwiło, po co przeciętnemy amerykanowi pick-up o pojemności silnika traktora.

Be@t@
Posts: 27
Joined: Tue 29 Aug, 2006
Location: Śląsk

Post by Be@t@ » Mon 17 Nov, 2008

Witam
Cieszę się że ktoś czyta to forum ale Panowie proszę na temat :). Zauważyłem że plagą wszelkich forów są posty umieszczane aby sobie po prostu pogadać, ponarzekać lub skrytykować bezzasadnie cokolwiek a nie pomóc w rozwiązaniu problemu. Co wynika z postu że w Stanach ludzie budują tak albo inaczej bo są mniej lub bardziej zamożni. Super tylko temat dotyczy konkretnego problemu technicznego a nie tego co by było gdybym .....

pozdrawiam

Wieslaw
Posts: 39
Joined: Sat 23 Sep, 2006
Location: Gdynia

Post by Wieslaw » Mon 17 Nov, 2008

Witam,
Mialem albo wlasciwie mam podobny, o ile jest rzeczywisty, problem....
W moim domu zrobiono dokladnie tak samo: OSB na legary, folia podkladowa pod gont i sam gont. Zanim sie zorientowalem gont byl w polowie polozony na dachu - nawet moj kierownik budowy nie zorientowal sie na czas :roll:
Wracajac do Twojego pytania.... Gdzies - nie pamietam w jakim czasopismie fachowym - przeczytalem, ze najprostsza metoda wyjscia z problemu jest wykonanie szczeliny przy pomocy dystansu wykonanego z drut-dokladnie tak samo jak robione jest to po "drugiej" stronie welny mineralnej ocieplajacej polac dachu, aby ta nie odpadala od tejze.
Tyle literatura.... jak to sie ma do wiarygodnosci, doskonalosci metody nie mnie laikowi to osadzac..... Moze inni na tym Forum sie podejma oceny :mrgreen:
I rowniez dolaczam sie do Twojego pytania: czy takowa szczelina wentylacyjna przy takim wykonaniu konstrukcji polaci dachu jest naprawde konieczna ?????

Nie jest to bol glowy dla mnie, ale w momencie adaptacji poddasza moze sie okazac migrena :roll:
Pozdrawiam
Wiesiek

TADEUSZ WALTOS
Posts: 8
Joined: Thu 26 Jun, 2008
Location: Rzeszow/Chicago/USA
Contact:

Post by TADEUSZ WALTOS » Tue 18 Nov, 2008

Witam
Pisząc o zasadach budowy w USA, chciałem tylko zasygnalizować że są już pewne, sprawdzone wzorce, które sprawdzają się w podobnym do Polski klimacie. I dlatego w wielu przypadkach nie ma sensu wyważania otwartych drzwi. Bardzo dobrze że są jakieś przepisy, i że muszą być przestrzegane. Ale czytając wiele wypowiedzi na jeden temat, można odnieść wrażenie, że każdy wie najlepiej. Ale wiele opini jest często sprzecznych ze sobą.
Nie chciałbym się zbytnio wymądrzać i radzić jak budować dom szkieletowy w Polsce, ale gdyby ktoś był zainteresowany jak to jest robione w USA, to chętnie służę informacjami.
Pozdrowienia z Chicago.
Tadeusz

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Re: Ocieplenie i wentylacja dachu z gontem

Post by Bold » Tue 18 Nov, 2008

Be@t@ wrote:Czy powinienem odpuścić sobie folię i ten element wentylowania czy też lepsze takie wentylowanie niż żadne.
Po pierwsze, aby wentylować dach musisz mieś otwory wlotowe w podbitce i otwory wylotowe w kalenicy, jeśli tego nie będzie to ta pusta szczelina pomiędzy osb a wełną nie będzie spełniać swojego zadania.
Tadeuszu a jakie to wzorce są w USA pewna i sprawdzone? bo w USA są bardzo gorące dyskusje na forach budowlanych odnośnie stosowania prawidłowej wentylacji dachu.To samo dotyczy się stosowania styropianu na elewację oraz braku rynien.

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Tue 18 Nov, 2008

TADEUSZ WALTOS wrote:Pisząc o zasadach budowy w USA, chciałem tylko zasygnalizować że są już pewne, sprawdzone wzorce, które sprawdzają się w podobnym do Polski klimacie.
Klimat moze i tak, ale i reszta nie bardzo. Fajnie jest patrzeć z perspektywy Stanów kolego.
1. Wszystko fajnie, tylko przeciętny dom szkieletowy, jest tam 2 razy TAŃSZY (sorry, za pomyłkę :) ) niż dom szkieletowy w Polsce.
2. Przeciętny amerykanin zarabia 2 razy tyle co Polak. A koszty utrzymania są relatywnie niskie w sotunku do zarobków, w odróżnieniu od Polski.
3. Prądem nikt się tam nie przejmuje (lub nie przejmował do czasu kryzysu :), bo jest tani w stosunku do zarobków, i jak wszystko w Stanach - można go sobie marnowac do woli. Podobnie jak do niedawna paliwo (to a propos pick=up`ów) i przeciętnie 3 samochodów na podjeździe.

Ogrzewanie nadmuchowe jest fajne, ale nie gdy zakład energetyczny podnosi ceny energii średnio o 10-15 % co roku (a teraz nawet proszę o 60% podwyżki), a i tak Polacy płaca za prąd najwięcej w Europie.
Poza tym w klimacie polskim będziesz musial i tak załozyć drugie - alternatywne ogrzewanie, zeby temperatura w srodku nie spadała w zimie poniżej zera, gdy sobie wyjedziesz na weekend w góry.

My tu kolego, niezaleznie od tego ile zarabiamy - liczymy pieniądze, a nie wyrzucamy ich bezmyślnie w błoto.

Be@t@
Posts: 27
Joined: Tue 29 Aug, 2006
Location: Śląsk

Re: Ocieplenie i wentylacja dachu z gontem

Post by Be@t@ » Tue 18 Nov, 2008

Po pierwsze, aby wentylować dach musisz mieś otwory wlotowe w podbitce i otwory wylotowe w kalenicy, jeśli tego nie będzie to ta pusta szczelina pomiędzy osb a wełną nie będzie spełniać swojego zadania.
Otwory są na całej długości dachu oraz w szczytach.

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Re: Ocieplenie i wentylacja dachu z gontem

Post by Bold » Tue 18 Nov, 2008

Be@t@ wrote:
Po pierwsze, aby wentylować dach musisz mieś otwory wlotowe w podbitce i otwory wylotowe w kalenicy, jeśli tego nie będzie to ta pusta szczelina pomiędzy osb a wełną nie będzie spełniać swojego zadania.
Otwory są na całej długości dachu oraz w szczytach.
no to wszystko w porządku możesz śmiało robić tą szczelinę wentylacyjną, ale nie ukrywam że powinno byś to zrobione na etapie przybijania płyt OSB

Kubaty
Posts: 191
Joined: Sun 22 Aug, 2004
Location: Warszawa

Re: Ocieplenie i wentylacja dachu z gontem

Post by Kubaty » Mon 24 Nov, 2008

Bold wrote:Po pierwsze, aby wentylować dach musisz mieś otwory wlotowe w podbitce i otwory wylotowe w kalenicy, jeśli tego nie będzie to ta pusta szczelina pomiędzy osb a wełną nie będzie spełniać swojego zadania.
Fajnie, że tak piszesz. Jednak przejrzałem Twoją historię budowy i cośka mi się wydaje, że na swoim domu takiego rozwiązania nie zastosowałeś. Partyzantka? Czyżbyś co innego pisał tu na Forum a co innego robił na swoim domku? Napisz teraz, która to teoria jest prawdziwa?

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Mon 24 Nov, 2008

widzę że muszę Ci to przedstawić łopatologicznie :roll:

Image

teraz już wszystko rozumiesz? czy masz jeszcze jakieś wątpliwości? chętnie pomogę :smile:

Kubaty
Posts: 191
Joined: Sun 22 Aug, 2004
Location: Warszawa

Post by Kubaty » Mon 24 Nov, 2008

Zwracam honor. Albo tych zdjęć nie zauważyłem na Twojej historii albo ich tam wcale nie było.
Nie mniej jeszcze raz - zwracam honor. Teraz widzę - czysta klasyka proponowana przez przez p. Wojciecha. A tak czesto na niego psioczysz.
Na jakim etapie jesteś na dziś? A jakie środki użyłeś na elewację?

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Mon 24 Nov, 2008

Kubaty wrote:albo ich tam wcale nie było.
są wszystkie, z wyjątkiem drugiego
Kubaty wrote:Na jakim etapie jesteś na dziś? A jakie środki użyłeś na elewację?
jestem na etapie takim jak jest opisane w moim dzienniku, staram się go aktualizować na bieżąco,
elewacje pomalowałem dwa razy drewnochronem bezbarwnym i dwa razy Valtti Expert Sosna.

Be@t@
Posts: 27
Joined: Tue 29 Aug, 2006
Location: Śląsk

Post by Be@t@ » Wed 17 Dec, 2008

Bold mam wątpliwości dotyczące wylotu, wiedząc jak sam robiłem kalenicę i nie sądzę aby to było odpowiednio wentylowane gdyż gont który użyłeś do zrobienia kalenicy zapewne posiadał warstwę bitumiczną która się zwulkanizowała z pozostałą częścią dachu (gonty IKO dość bogate są w masę bitumiczną co jest ich zaletą) - tak jest u mniei dodatkowo membrana też ogranicza wentylację, ponadto gont który dochodził do szczytu i wystawał ponad kalenicę został przez nią przełożony (rysunek), dlatego też w szczytach mam zostawione dość spore otwory.
opis do rysunku: czarny to płyta OSB, zielony to membrana podkładowa IKO pod gont, czerwony to gont, niebieski to kalenica, fiolet to membrana pod płytą umocowana pomiędzy krokwiami.

Pytanie dodatkowe dotyczy teraz położenia wełny:
1.czy powinna być ułożona do samego szczytu - kolor czerwony na zdjęciu,
2.czy powinna być ułożona do połowy wysokości otworu wentylacyjnego - kolor zielony na zdjęciu
3.czy powinna być ułożona do podstawy otworu wentylacyjnego - kolor niebieski na zdjęciu
Attachments
warstwy1.JPG
DSCN9337b.JPG

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Wed 17 Dec, 2008

Be@t@ wrote: nie sądzę aby to było odpowiednio wentylowane gdyż gont który użyłeś do zrobienia kalenicy zapewne posiadał warstwę bitumiczną która się zwulkanizowała z pozostałą częścią dachu
Na wszystkie kalenice zastosowałem takie plastikowe wentylacje: RidgeMaster
Ja mam wełnę ułożoną do samego szczytu. A masz szczelinę wentylacyjna pomiędzy membraną a osb? Jeśli tak to wydaję mi się że wełna powinna być mocowana jak niebieska linia, ale nie jestem tego pewny na 100%, może niech jeszcze ktoś się wypowie

Be@t@
Posts: 27
Joined: Tue 29 Aug, 2006
Location: Śląsk

Post by Be@t@ » Thu 18 Dec, 2008

Tak, mam szczelinę pomiędzy membraną a płytą OSB, też mnie się wydaje że powinienem rozłożyć wełnę wzdłóż niebieskiej lini.

Wieslaw
Posts: 39
Joined: Sat 23 Sep, 2006
Location: Gdynia

Post by Wieslaw » Sun 21 Dec, 2008

No to u mnie zostalo wykonane nieprawidlowo :sad:
Pomijam juz fakt,ze dom byl ogladany przez 'inspektora' wynajetego specjalnie w celu wykrycia takich wlasnie bledow :evil: Wychodzi na to,ze placisz za usluge nie mala kase i nawet nie masz gwarancji kogo zatrudniasz.....Poziom uslug jest do bani w tym kraju....

Kolejne warstwy od zewnatrz: gont, folia IKO, OSB polozone bezposrednio na leagarch. Wentylacja poddasza, nieuzytkowego na chwile obecna, wykonana przy uzyciu proponowanych przez IKO w polaci dachu.
Stad moje pytanie: jezeli bede chcial zaadoptowac poddasze jak rozwiazac w tym wypadku problem wentylacji????
Nabijac laty pomiedzy legarami do OSB i do tego 'przypinac' folie, a nastepnie zdjac gont z kalenic, wykonac otwor w OSB wzdluz kalenic i zastosowac wywietrzniki kalenicowe???
Czy moglby ktos pomoc w tej kwestii, bo mysle o otwarciu poddasza i jego adaptacji. Dzieki.
Wiesiek

Wieslaw
Posts: 39
Joined: Sat 23 Sep, 2006
Location: Gdynia

Post by Wieslaw » Sun 28 Dec, 2008

Witam,
Czy ten dach jest az tak spartolony,ze nikt nie zabiera glosu,bo nie ma na to rady??? Chyba ze jeszcze zyjemy swietami :grin:
Zastanawiam sie czy jest szansa aby potraktowac to jako wade konstrukcyjna budynku,gdyz laty i kontrlaty plus folia pod OSB sa ujete w projekcie...Najlepsze jednak jest to,ze projekt zostal wykonany przez architekta firmy :evil: Sami sobie strzelili gola,a i przy okazji mnie rowniez i to podwojnego.Najbardziej jestem wsciekly na tego super speca co mial dokonac wnikliwej inspekcji za niemala kase.....Szkoda plakac nad rozlanym juz mlekiem....
Tak wiec bylbym bardzo wdzieczny za jakiekolwiek sugestie i rady w rozwiazaniu problemu.
Pozdrawiam
Wiesiek

Be@t@
Posts: 27
Joined: Tue 29 Aug, 2006
Location: Śląsk

Post by Be@t@ » Sun 28 Dec, 2008

Jeżeli tak sami zaprojektowali a wykonali inaczej to jest to błąd wykonawczy, wykonanie powinno być zgodne z projektem o ile nie ma takich zmian ujętych na piśmie (w dzienniku budowy). Jeżeli chcesz to możesz na tej podstawie domagać się poprawnego wykonania zgodnie z projektem.
Jednak w twoim przypadku (wykonanie podobne jak u mnie) nie jest to błąd dyskwalifikujący, wentylacje między krokwiami i dachem robi się głównie w przypadku dachówek i blachy kiedy to zimne powietrze penetruje wszystkie szczeliny i wilgoć zawarta w powietrzu w zetknięciu z cieplejszą powierzchnią domu (membrany) skrapla się na niej i musi być jak najszybciej odprowadzona (wywietrzona), również wilgoć wychodząca z domu musi być odprowadzona ale to już znacznie mniejsze ilości (być może się mylę więc w razie czego niech mnie ktoś poprawi).
W przypadku gontu położonego na OSB ten dach jest na tyle szczelny że poza temperaturą nic się tam nie dostaje o ile nie ma otworów na zetknięciu dachu ze ścianą kolankową przez które zimne powietrze mogłoby się wdzierać do środka i mogła by się zbierać wilgoć. Więc w ty, przypadku powinno wystarczyć dokładne szczelne położenie wełny żeby pozbyć się efektów cieplnych latem i mrozów zimą. Problemu już w ogóle nie powinno być w przypadku posiadania wentylacji mechanicznej która odprowadzi wilgoć wraz ze zużytym powietrzem na zewnątrz. (nie jestem budowlańcem i mogę się mylić więc nie należy brać moich porad za instrukcje które są pewnikiem tym bardziej że sam z jakiegoś powodu uparłem się na położenie od środka membrany i zrobienie kanałów wentylacyjnych aż do szczytu. :))
pozdrawiam

Wieslaw
Posts: 39
Joined: Sat 23 Sep, 2006
Location: Gdynia

Post by Wieslaw » Thu 08 Jan, 2009

Hej,dzieki za opowiedz.
Tak byloby najprosciej-polozyc welne,paroizolacje i po bolu.Jednak pare dni temu znalazlem kompleksowe opracowanie na temat ocieplen dachow.Autor w dziale "warunki szczegolne" wymienia gont bitumiczny i lupek razem,gdzie szczelina musi byc zrobiona bezwzglednie....przy okzaji dajac wyklad na temat pounktu rosy,parowania,skraplania,wykraplania,itd :shock:
Takze znowu mam watpliwosci.Zreszta ten problem przypomina podobny na tym Forum na temat szczeliny wentylacyjnej przy scianie z bala:funkcjonuja rowniez dwie teorie...

Musze sie upewnic na 100% zanim zaczne "tworzyc" na poddaszu mojego domu lub zatrudnie kolejna "fachowa" sile robocza aby dalej partolili za moje pieniadze....
Gdybym ja tak partolil u siebie w pracy jak to dzialo sie u mnie na budowie to juz dawno nie mialbym pracy,a co za tym idzie pieniedzy na fundowanie eksperymentow budowlanych.

Pozdrawiam
Wiesiek

olo_82
Posts: 11
Joined: Sun 21 Aug, 2011
Location: Kraków

Post by olo_82 » Mon 08 Jul, 2013

Witam
Będę bardzo wdzięczny za konkretną poradę w sprawie wentylacji mojego dachu
Image
Chodzi mi o konkretne rozwiązanie wlotu i wylotu w kalenicy. Wlot jest taki jak na zdjęciu, natomiast wylot jest na całej długości kalenicy tzn. pozostawiona szczelina między płytami OSB.
Moje pytanie brzmi: jakimi elementami, materiałami wykończyć to teraz? Są jakies pasy kalenicowe czy wlotowe od okapu czy po prostu zostawić to tak jak jest? Jak wykonać prawidłowo obróbkę blacharską aby nie zakłócić wentylacji? Co możecie polecić coś sprawdzonego i czego użyć?
Folia paroprzepuszczalna jest położona na całej długości krokwi, przez cały dach włącznie z przejściem przez kalenicę. Czy to odpowiednie rozwiązanie dla tego typu wentylacji? Jeśli tak to wełnę ciągniemy do samej kalenicy po sam szczyt czy tylko do sufitu poddasza użytkowego wzdłuż jętek?

Z góry za wszelką pomoc i uwagi dziękuję
pozdrawiam

Leksus
Posts: 58
Joined: Sun 21 Mar, 2010
Location: Śląsk

Post by Leksus » Fri 12 Jul, 2013

Dach jest wykonany prawidłowo Firma wie co ma robić .Jeżeli skończyli pracę na tym etapie to bez problemy powinni wytłumaczyć inwestorowi na co zwrócić uwagę następnym wykonawcą.

olo_82
Posts: 11
Joined: Sun 21 Aug, 2011
Location: Kraków

Post by olo_82 » Sat 13 Jul, 2013

Problem polega na tym Leksus, że tą "Firmą" , która robiła dach i konstrukcję jestem ja we własnej osobie :mrgreen: Wiem co się z czym je ale zębów nie zjadłem na takich konstrukcjach, więc wolę się upewnić i dopytać sto razy zanim coś zacznę działać.
Generalnie wiem już jak zrobić prace blacharskie aby to wszystko współgrało bezbłędnie. Jedyną sprawą jeszcze nie ustaloną jest ta wełna między krokwiami, czy lepiej jest ułożyć ją między jętkami na suficie czy do samej kalenicy między krokwiami?
Czy lepsze rozwiązanie z pustką powietrzną będzie między sufitem a wełną w kalenicy czy między wełną na suficie a kalenicą? Co sądzicie o jednym i drugim rozwiązaniu?
Dodam, że w domu będzie działała mechaniczna wentylacja.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Sat 13 Jul, 2013

olo_82 jest takie coś jak projekt. On zawiera wszystkie odpowiedzi na takie pytania.

olo_82
Posts: 11
Joined: Sun 21 Aug, 2011
Location: Kraków

Post by olo_82 » Sat 13 Jul, 2013

toja, dasz sobie rękę uciąć, że każdy projekt jest bezbłędny i trzeba się kierować tylko według niego? To może to forum już nie musi istnieć, przecież mamy super wykształconych projektantów...?
W moim projekcie architekt zaplanował paroizolację na każdej ścianie wewnętrznej, włącznie ze stropem. Co Ty na to?

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Sat 13 Jul, 2013

Nic na to. Być może Inwestor tak chciał bo przeczytał o takim rozwiązaniu na forum internetowym. Zresztą nie widzę nic niewłaściwego jeżeli będzie wentylacja mechaniczna.
Ale ewentualności zasadności takiego rozwiązania (łącznie z takim, które sugerujesz) jest dużo. Za dużo na ślepą dyskusję internetową - od tego jest projekt :smile: .



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”