Page 1 of 1

Posted: Wed 25 May, 2005
by Wojciech Nitka
Według informacji uzyskanej od rzeczoznawcy d/s zabezpieczeń przeciwpożarowych odległość ściany domu z bali winna wynosić 150% odległości wymaganej przepisami j/n.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Dziennik Ustaw Rok 2002 Nr 75 poz. 690 wersja obowiązująca od 27.05.2004

§ 12. [Odległości między budynkami] [8]
1. Jeżeli z przepisów § 13, 60, 271 i 273 lub przepisów odrębnych nie wynikają inne wymagania, budynki na działce budowlanej sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:
1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych tub drzwiowych w stronę tej granicy.

2. Odległość od granicy, o której mowa w ust. 1 pkt 1, mierzy się w poziomie od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego ściany lub w połaci dachowej budynku zwróconej w stronę tej granicy lub od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego w dachu.

3. Sytuowanie ściany budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną lub bezpośrednio przy granicy, jeżeli:

1) wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo
2) nie jest możliwe zachowanie odległości, o której mowa w ust. 1 pkt 2, ze względu na rozmiary działki.

4. Jeżeli na sąsiedniej działce:
1) w odległości od 1,5 m do 3 m od granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych w takiej samej odległości od tej granicy, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej,

2) bezpośrednio przy granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy tej granicy, przylegającej do istniejącej ściany, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.

Posted: Sat 19 Nov, 2005
by gregory
ja wyczytałem w muratorze że domu drewniane muszą znajdować się w odległości 12 m od innych budunków.a jak sąsiad ma 4 m od granicy to ja musiałbym mieć 8 m

Posted: Mon 09 Jan, 2006
by roberto
Oczywiste ze budynek z bali musi byc 12m od innego budynku, jesli na sasiedniej dzialce nie ma jeszcze budynku to od granicy musi byc 6m (polowa z 12m).
Natomiast moze ktos wie w jakiej odleglosci musi byc dom z bali od innego zwyklego budynku na tej samej dzialce. Wg przepisow na tej samej dzialce w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacyjnej minimalnych odleglosci sie nie okresla, natomiast przepisy p.poz stanowia ze jest laczna pow. budynkow jest mniejsza od pow. strefy pozarowej dla danej klasy bezpieczenstwa to odleglosci minimalne miedzy budynkami tez nie sa okreslane ????????
W tych wszystkich przepisach jest masa wyjatkow i odwolan, wg tego jak sam je intepretuje jest jak wyzej napisalem, ale czy ktos z was ma pewnosc lub to juz sam przerabial ???????
Z gory dziaki i pozdrawiam

Posted: Wed 01 Feb, 2006
by PawellK
Dużo zależy od rzeczzoznawcy - mój stwierdził, że ściana z bali rozprzestrzenia ogień w związku z tym odległość wzrosła do 8m (4m powiększone o 100%)
Z drugiej strony wspomniana ustawa umożliwia zachowanie odległości 6 m (ściana z oknami) jeśli zamontuje się stałe wodne urządzenia gaśnicze (par 271, pkt 6). Koszt jest kosmiczny więc szukam innego rozwiązania...

Posted: Fri 10 Feb, 2006
by PawellK
Najnowsze wieści z fronu p-poż:
Jeśli chodzi o granicę działki to dom z bala może stać od niej oddalony o 4 m pod warunkiem, iż dach jest niepalny. Decyzje taka może podjąć starostwo na podstawie opini Instytutu Techniki Budowlanej, mówiacej o tym iż ściana z bala o przekroju minimalnym 14 cm spełnia normy ogniotrwałości.
Wyjątkiem jest starostwo w Zakopanem, które ze względu na unikatowy charakter zabudowy regionalnej pozwala również na gont na dachu.

Posted: Sun 28 May, 2006
by Wojciech Nitka
Potwierdzam wypowiedź PawellK'a.
Od jednego z Forumowiczów otrzymałem "Opiniię w sprawie odległości między budynkami ZL IV" podpisaną przez prof. Mirosława Kosiorka z Instytutu Techniki Budowlanej.
Oto istotne fragmenty publikowane za zgodą prof. Kosiorka:
"Podstawowe wymagania związane z odległościami i klasyfikacją ogniową ścian zewnętrznych - przekryć dachów sformułowano w par. 271 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. nr 75/2002).

Z przepisu tego (oraz z par. 271 ust. 1) wynika, że jeżeli ściana lub przekrycie dachu jednego z budynków jest rozprzestrzeniające ogień, to odległość między budynkami ZL powinna wynosić 12 m, a jeżeli ściany lub pokrycia dachów w obu budynkach są rozprzestrzeniające ogień, to odległośći te powinny wynosić 16 m.
Jezeli ściany i przekrycia dachów budynków są nierozprzestrzeniające ognia, to minimalna odległość między nimi powinna wynosiić 8 m.
Wymagania te dotyczą budynków usytuowanych na różnych działkach. Jeżeli budynki są usytuowane na jednej działce, a ich łączna powierzchnia nie przekracza dopuszczalnej powierzchni strefy pożarowej z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe nie ma wymagań dotyczących odległości niezależnie od klasyfikacji ogniowej ścian i przekryć dachowych. [...]

Ściany zewnętrzne wykonywane są zwykle jako ściany wieńcowe. Jeżeli mniejszy wymiar przekroju poprzecznego bali lub średnica okrąglaków jest nie mniejsza niż 14 cm ściany wieńcowe z takich elementów uważa się za nierozprzestrzeniające ognia. (wytłuszczenie tekstu - moje)

Pokrycia z gontów lub desek są rozprzestrzeniające ogień. Nie ma obecnie skutecznego środka ogniochronnego odpornego na działanie czynników atmosferycznych. W przypadku połaci dachowych istotne są dwa parametry związane z oddziaływaniem ognia zewnętrzego:
- rozprzestrzenianie ognia po powierzchni,
- przedostanie się ognia do wnętrza budynku.
O ile trudno gont lub deski zabezpieczyć przez rozprzestrzenianiem ognia po powierzchni o tyle stosunkowo łatwo stworzyć pod pokryciem barierę ograniczającą możliwość przedostania się ognia zewnętrzego do wewnątrz budynku.
Przykład takiego rozwiązania podano na załączonym rysunku" Tyle cytat.

A oto układ warstw dachu (na podstawie rysunku załączonego do opini prof. Kosiorka), który mimo pokrycia gontem, można uznać za dach nierozprzestrzeniający ogień - ogranicza przedostanie się ognia do wnętrza budynku:
- gont
- łaty pod gont,
- kontrłaty wzdłuż krokwi - między nimi szczelina wentylacyjna,
- folia wysokoparoprzepuszczalna posiadająca atest trudnozapalnej,
- izolacja cieplna między krokwiami - wełna mineralna o temperaturze topnienia równej lub powyżej 1000 stopni C.,
- ruszt stalowy - ocynkowane wieszaki stalowe typu U z listwami metalowymi lub drewnianymi,
- izolacja cieplna między elementami rusztu - wełna mineralna o temperaturze topnienia równej lub powyżej 1000 stopni C.,
- folia paroizolacyjna,
- płyt gipsowo-kartonowe GKF,

Posted: Sun 18 Feb, 2007
by Berdi
Dzień dobry,
Chciałabym dołączyć się do tego wątku i trochę go "reanimować". Planuję budowę domu z pokryciem dachu wiórem osikowym.
Z tego co wyczytałam tutaj na forum oraz w rozporządzeniu ministra ds itd., budynki z pokryciem zakwalifikowanym jako rozprzestrzeniające ogień powinny stać w odległości 12 metrów od innych budynków. W rozporządzeniu jest napisane, że powinno się zachować co najmniej 150% zwyczajnej odległości od granicy.
Na działkach obok mojej nie ma żadnych budynków jeszcze. Czy to oznacza, że mogę postawić dom w ogległości 6 m od granicy nie zważając na te12 metrów? Czy to nie oznacza, że w przyszłości mój sąsiad będzie musiał postawić dom też 6 metrów od granicy na swojej działce? Trochę to uciążliwe dla niego pewnie będzie, a nie chciałabym wchodzić od razu w konflikt...
Proszę o radę i wyjaśnienie.
Pozdrawiam
Berdi

Posted: Wed 27 Jun, 2007
by FIOLETKA
witam,
mamy zamiar budowac dom z bali grubych o srednicy pow. 30 cm. w naszym przypadku jest tak, ze dom sasiada (murowany) stoi "w granicy". czy to znaczy, ze my musimy zbudowac nasz w odleglosci 12m od ich domu??????????!!!!!!!!!!!????????? :shock: nasza dzialka ma szerokosc 22m to za duzo miejsca nie mamy na dom :cry:

Posted: Sat 30 Jun, 2007
by Tomasz1
Witam :)
Chcę zbudować dom z bali (ewentualnie szkieletowy) i właściwie raczkuję w temacie. Szczególnie interesują mnie domy drewniane firmy Wasco.
Kupiłem niedawno działkę szer. 18x dł. 30 m w osiedlu domków jednorodzinnych. Czy na taką działkę "wejdzie" dom z bali?
Po prawo mam dom sąsiada ze ślepą ścianą i odległością od siatki na moje oko 3 m, a po lewo sąsiada z oknami klatki schodowej też 3 m od siatki. Razem powiedzmy, że to 6 m.
Biorąc pod uwage wyżej wspomniane odległości, to 6 m + moje 18 m działki daje razem 24 m między budynkami sasiadów więc wygląda na to, że muszę się pożegnać z domkiem z bali bo po środku mam równe 0 miejsca!? :(

Czy może będzie to musiał byc projekt domu o szerokości góra 8 metrów? Tu już nie byłoby problemu bo podobają mi się we Wasco 2 domki: jeden podłuzny projekt o szer.domu 6 m i drugi o szer. 7,5 m.
Czy są jakieś szanse?
Pozdrawiam

Posted: Mon 07 Jan, 2008
by werbisz
Wnioski nasuwają się same: dom z bala pomijając aspekty techniczne potrzebuje naturalnej przestrzeni i raczej nie nadaje się na małe działki. Mnie marzy się drewniany dom na wsi, albo tuż za miastem, gdzie niestety dużo drożej a nawet trudniej o większy kawałek ziemi.

Posted: Sun 13 Jan, 2008
by Sergiusz
Ja mam i działkę szer. 45 m., dł. prawie 80 m., ale co z tego jak ona jest " nie budowlana"? Walcze z Urzedem, ale nic z tego póki co żeby ja przekształcic...

Posted: Sat 09 Feb, 2008
by miNIUŚ
Witam Wszystkich serdecznie,
mam pytanie, w sprawie tej opinii "odległosci między budynkami" p. prof. Kosiorka, jak można uzyskac taką opinię, wysłałam maila do Instytutu Techniki Budowlanej, ale bez żadnego odzewu... Nie chcemy opinii za darmo, wiadomo, że to praca ekspertów w tej dziedzinie, ale podobnie jak inni forumowicze, chcemy z mężem postawić dom z bali grubości 22 cm. a działka ma 17,8 m szerokości, wiec taka opinia bardzo ułatwiła by nam usytuowanie domu na działce. (dach nie bedzie rozprzestrzenial ognia, ponieważ bedzie z ceraminki).
Jesli ktoś z WAS wie jak i gdzie uzyskać taką opinie na terenie Bydgoszczy będziemy b. wdzięczni. :wink:
Pozdrawiam Kasia.

Posted: Mon 21 Jun, 2010
by petervdo
Odświeżając znowu wątek. Załatwiał ktoś może ostanio taką opinię ?
Ściany i przekrycia dachów budynków są nierozprzestrzeniające ognia, to minimalna odległość między nimi powinna wynosić 8 m – opinię taką może wydać Instytut Techniki Budowlanej lub osoba o odpowiednich uprawnieniach p.poż., mówiącej o tym iż ściana z bala o przekroju minimalnym 14 cm spełnia normy ogniotrwałości - gdzie, jak, za ile?
Trochę mnie zamartwiły odległości od granicy / domów .. niestety ale "hektarów" nie było szans kupić ;(

Posted: Mon 22 Nov, 2010
by andrzejjj29
witam
poszukuje dokumentacji która udowodni że ściana drewniana czy bal o grubości 14cm jest nierozprzestrzeniający ognia. macie może jakieś dokumenty, rozporządzenie czy coś takiego dowodzące tej tezy ??

Re: Dom z bala w jakiej odległosci od granicy sasiada

Posted: Thu 13 Apr, 2017
by Ruzjio
Witam,
zakładam, że w dyskusji chodzi o dom mieszkalny jednorodzinny, jeżeli tak to wydaje mi się że w takim razie jest błędem powoływać się na Dz.U. 2015 poz. 1422 §271 ust.2 który to mówi o 150% lub 200% standardowej odległości wynikającej z §271 ust.1 z tej prostej przyczyny, że §271 ust.2 bazuje na wartościach z tabeli w §216 ust.1 i pojęciu klasy odporności ogniowej. W paragrafie tym jest "z zastrzeżeniem §213". A jeżeli §216 ust.2 nie tyczy się budynków mieszkalnych jednorodzinnych do trzech kondygnacji (co wynika z §213) to automatycznie nie ma zastosowania §271 ust.1 i 2. Zastosowanie w tym momencie ma §12 według mnie.

Re:

Posted: Thu 13 Apr, 2017
by Wojciech Nitka
andrzejjj29 wrote:witam
poszukuje dokumentacji która udowodni że ściana drewniana czy bal o grubości 14cm jest nierozprzestrzeniający ognia. macie może jakieś dokumenty, rozporządzenie czy coś takiego dowodzące tej tezy ??
Zapraszamy - http://budujzdrewna.pl/technologia/odpo ... jace-ognia

Re: Dom z bala w jakiej odległosci od granicy sasiada

Posted: Fri 18 Aug, 2017
by carer
Ruzjio wrote:Witam,
zakładam, że w dyskusji chodzi o dom mieszkalny jednorodzinny, jeżeli tak to wydaje mi się że w takim razie jest błędem powoływać się na Dz.U. 2015 poz. 1422 §271 ust.2 który to mówi o 150% lub 200% standardowej odległości wynikającej z §271 ust.1 z tej prostej przyczyny, że §271 ust.2 bazuje na wartościach z tabeli w §216 ust.1 i pojęciu klasy odporności ogniowej. W paragrafie tym jest "z zastrzeżeniem §213". A jeżeli §216 ust.2 nie tyczy się budynków mieszkalnych jednorodzinnych do trzech kondygnacji (co wynika z §213) to automatycznie nie ma zastosowania §271 ust.1 i 2. Zastosowanie w tym momencie ma §12 według mnie.
Witam
Ja chciałbym wybudować dom z bala litego 28cm średnica, wysokość 8,5m kabatura 518m2 ale u mnie Panie w starostwie twierdzą, że jak dom drewniany to musi być zwiększona odległość. Czy z tego co napisałeś wynika, że się mylą?