Pytanie do pana Wojciecha

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
mihoo
Posts: 2
Joined: Sat 08 Jul, 2006

Pytanie do pana Wojciecha

Post by mihoo » Sat 08 Jul, 2006

Witam
Czy za 200.000 jestem w stanie wybudowac dom o konstrukcji szkieletowo drewninej? moze byc ewentualnie 220.000 chodzi mi o dom parterowy okolo 130m moze byc mniejszy jednak maja byc 4 sypialnie i salon ja bym rozmiescila to na 120 m.Projekt ktory zwrocil moja uwage to http://www.allegro.pl/item112084804_prz ... y_dom.html
oraz http://www.drew-dom.com.pl/fraza.htm
acha i chodzi mi o stan " pod klucz" lacznie z panelami czy parkietem i kafelkami tzn bez mebli i bialego montazu (bez szalenstw typu marmury).
Na tej stronie http://www.drew-dom.com.pl/oferta.htm
podaja ze sa w stanie wybudowac dom za 1200 za m stan pod klucz ( co prawda pisza ze bez ogrzewania i fundamentow ) ale czy to jest realne.Czy to znana firma?Czy mozna na nich polegac?
Widzialam tez kosztorys wybudowania takiego domu bez ogrzewania ale z plytkami, panelami, nawet z wylozeniem pozbruku przed domem tyle ze bez robocizny wynosil 160.000 czy to tez jest realne i w takim wypadku ile trzeba zaplacic ekipie?
Bardzo prosze o odpowiedz "biegam" po forach i mam taki metlik w glowie bo kazdy mowi co innego - 50% twierdzi ze te domy rozpadaja sie po kilku latach inni zachwalaja.
z gory dziekuje
mihoo


czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Sun 09 Jul, 2006

witam mihoo

jeśli mogę udzielić częsciowej odpowiedzi
sam od zeszłego roku mieszkam w szkieletowcu , a ponieważ przed budową prześwietliłem wiele firm i wiele ofert to jedno mogę Ci powiedzieć -cena 1200 za metr pod klucz to bzdura!!!!!

chyba że: jest to cena netto , brakuje nie tylko fundamentów i ogrzewania , materiały są delikatnie mówiąc z dość niskiej półki itp,itd

pozdrawiam


ps.jeśli masz jakieś pytania to proszę o kontakt na priv

V1
Posts: 46
Joined: Thu 09 Mar, 2006
Location: Gliwice

Post by V1 » Sun 09 Jul, 2006

220.000 zł. dzielone na 130m daje prawie 1.700 zł z m2. Na podstawie swoich doświadczeń uważam że jest to możliwe.

Nie znam firmy o której piszesz. Nie wiadomo czy cena jest korzystna, bo 1.200 zł za m2 bez robocizny, to może oznaczać dowolną kwotę z doliczoną robocizną. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w firmie a nie na forum. Jeśli firma nie wstydzi się swoich realizacji warto poprosić o kontakt do osób które juz w takim domu mieszkają.

Na tym forum chyba jednak przeważają entuzjaści technologii. Nie oczekuj jednak, że decyzje o jej wyborze ktoś podejmie za Ciebie.

Powodzenia!

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Sun 09 Jul, 2006

witam jeszcze raz,
przeanalizowałem tę ofertę http://www.drew-dom.com.pl/oferta.htm

rzecz pierwsza która mnie zaciekawiła
Domy budowane przez naszą firmę są najtańsze na polskim rynku z uwagi na system rozliczania się z klientami:
cóż to za system rozliczania :?: :?: :?:

rzecz druga potwierdza moje przypuszczenia: oszczędność na materiałach gdzie się da- grubość wełny obcięta o 50% ,płyty OSB o 20-30%,boazeria plastikowa....

rzecz trzecia:
Dodatkowo:
* Podłoga na konstrukcji drewnianej (płyta OSB 18, konstrukcja 220x40) -100zł/m2
* Fundament wraz z posadzką - 150 zł/m2
* Instalacja wodno - kanalizacyjna oraz elektryczna od 4000 zł do 6000zł
* Taras (zadaszenie) - 300zł/m2
* Okiennice 300zł/m2
* Podłoga - panele MDF - 45zł/m2
* Terakota - 60zł/m2
czyli w tej "cenie pod klucz" 1200 brak nie tylko fundamentów i instalacji grzewczej ,ale również wodno-kanalizacyjnej,elaktrycznej ,podłóg

RĘCE OPADAJĄ

pozdrawiam

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 10 Jul, 2006

Warto także zwrócić uwagę na: "Domy letniskowe (rekreacyjne): - 350zł/m2 stan surowy otwarty, - 950zł/m2 domek kompletny (bez inst. wodno - kanalizacyjnej oraz prądu, bez fundamentu lub podłogi drewnianej przy gruncie)"

Na czy zatem ten "domek kompletny" stoi?

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Mon 10 Jul, 2006

chyba tak sobie stoi Panie Wojtku

http://www.drew-dom.com.pl/dzien1.html

mihoo
Posts: 2
Joined: Sat 08 Jul, 2006

dziekuje

Post by mihoo » Wed 12 Jul, 2006

Bardzo dziekuje za zainteresowanie i odpowiedzi
Tak tez myslalam ze to jakas bzdura, pomijam juz to ze do tych 1200 zl /m doliczylam oczywiscie koszt fundamentow to jakies 20.000 + ogrzewanie (tu akurat nie mam pojecia o kosztach),przylaczenie instalacji wod-kan tez doliczylam a jesli chodzi o np panele, plytki itp to te rzeczy sami bysmy robili.Jednak i tak to mi sie wydawalo malo - bo jesli byloby to realne to po co ludzie kupowaliby tak drogie mieszkania - wszyscy powinni stawiac sobie domki.
Rozumiem ze w "regulaminie" tej firmy sa tzw * czyli ukryte koszty i do tego materialy z ktorych buduja sa watpliwej jakosci.
A czy takie firmy daja jakies gwarancje?Jesli tak to na ile lat?Pewnie to zalezy tz od firmy.
A w ogole to jak takie firmy licza? tzn np 1200/m ale metr czego jesli dom ma 130 m powiezchni uzytkowej to to oznacza 1200 zl x 130 m czy 1200 zl x powiezchnia calkowita?

Do V1 - jesli chodzi o ten kosztorys to nie byl on podany przez te firme tylko znalazlam go przy jednym z projektow - po prostu byl podany przykladowy kosztorys wybudowania danego domu a wiadomo ze kazda firma inaczej sie ceni tylko ze ja nie mam zielonego pojecia o cenach minimalnych i maxymalnych takich uslug - stad moje pytanie ile taka ekipa moze wziac.

Chcialam sie jeszcze zapytac czy w takim razie jest to mozliwe zeby wybudowac dom za 200.000 - 220.000 - stan tak jak pisalam wyzej chodzi mi o to czy jest sie na co porywac czy dac sobie spokoj bo mam okreslona ilosc pieniedzy i nie moze sie tak zdarzyc ze zabraknie mi np 50.000 bo czesc i tak pokryje kredyt i jesli mi zabraknie kasy to nie bede miala juz skad wziac. Wiem ze przy budowie domu zawsze sie ponosi troche wieksze koszty niz sie zalozylo dlatego pisalam o 200.000 i ewentualnie + 20.000 na te "odchylenia".

V1
Posts: 46
Joined: Thu 09 Mar, 2006
Location: Gliwice

Post by V1 » Thu 13 Jul, 2006

Witam ponownie

Firmy dają oczywiście gwarancje. Słusznie się domyślasz że nie jest regułą ile i na co. Niestety nie ma też żadnej pewności, że firma utrzyma się na rynku kilkadziesiąt lat, czyli do końca udzielonej gwarancji. Dlatego tego kryterium nie stawiałbym jako najważniejsze.

Co do wyliczenia powierzchni to warto dopytać w firmie którą powierzchnię kalkulują. Ważny jest również sposób wyliczenia. Często bywa, że np powierzchnię użytkową tego samego domu różne firmy policzą inaczej. Najczęściej ma to związek ze ścianką kolankową na poddaszu.

Tak jak pisałem wcześniej można wynegocjować kwotę 1.700-1.800 z m2 pod klucz. Wg mnie możesz śmiało przymierzyć się do powierzchni ok. 120m. Nie spiesz się i dobrze wybierz Wykonawcę. Poproś Pana Wojtka to prześle Ci namiary na kogoś sprawdzonego. Poszukaj też postów dotyczących Wykonawców z Twojego województwa.

Bardzo słusznie zakładasz dodatkowe wydatki. Przy budowie zawsze okazuje się że "apetyt rośnie w miarę jedzenia"...!



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”