problem wyboru ogrzewania raz jeszcze

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
adiz1
Posts: 53
Joined: Mon 14 Aug, 2006
Location: Częstochowa

problem wyboru ogrzewania raz jeszcze

Post by adiz1 » Thu 21 Sep, 2006

Proszę o sugestie co do wyboru dodatkowego systemu ogrzewania. Domek parterowy, niepodpiwniczony, bez użytkowego poddasza ~80-90 m2 wykonany wg obowiązujacych standardów w budownictwie szkieletowym. Nie boję się brudzenia rąk popiołem (wygodę stawiam na drugim miejscu), więc zakładam, że ogrzewanie kominek z DGP pokryje w najgorszym przypadku 50 % zapotrzebowania na ciepło (podobno są użytkownicy, którym udało się to prawie w 100%). Co wybrać jeszcze - elektryczne, czy gazowe z sieci (zasilanie biegnie ok 40 m od działki). Główny czynnink to ekonomiczny. Inwestycja w całości na kredyt - więc niskie późniejsze koszty użytkowania będą istotne.
W standardzie domów kanadyjskich "pod klucz" jest elektryka/ grzejniki konwektorowe - estetyczne i stosunkowo niedrogie, czy jednak później nie "pójdę z torbami"...?
Pozdrawiam.


zed2003
Posts: 6
Joined: Sat 26 Aug, 2006

Post by zed2003 » Fri 22 Sep, 2006

Osobiscie wybrałem ogrzewanie ekogroszkiem (z tego co sie dowiadywałem obecnie najoszczędniejsze ogrzewanie, tylko załozenie kosztowne, zreszta poczytaj na necie o ekogroszku), lecz na 80m2 + kominek wystarczy zapewne elektryczne, mniejsze koszty załozenia :] adi... z kim sie budujesz? ja tez z czwy :]

adiz1
Posts: 53
Joined: Mon 14 Aug, 2006
Location: Częstochowa

Post by adiz1 » Sat 23 Sep, 2006

"Całe życie'' ogrzewam (u rodziców ) węglem/miałem - stary i nieekonomiczny piec - do którego trzeba zaglądać co 3-4 godziny. Też da się żyć. Piec na ekogroszek w nowoplanowanym domu odpada - musiał bym zaplanować dodatkowe pomieszczenie lub budować piwnice (koszty, koszty). Jak gdzieś wyczytałem "kanadyjczyki" mają słabą zdolność akumulacji ciepła i stąd dobrze wypada ogrzewanie ciepłym powietrzem (kominek z DGP). Teraz problem co wybrać na dodatkowe..? Co do firmy wykonawczej to jeszcze nie zdecydowałem, ale uważam, że lepiej wybrać coś lokalnego (a cz-wie jest chyba tylko jedna taka firma www.domyzpaczki.pl ).

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Sat 23 Sep, 2006

adiz

króciutkie pytanko

dlaczego uważasz ,że lepiej wybrać firmę lokalną :?:

ja budowałem z firmą ,ktorej siedziba odległa była o 200 km i nie narzekam :lol:

pozdrawiam

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 23 Sep, 2006

Zainteresuj sie pompa ciepla. W sieci znajdziesz duzo informacji na ten temat, ale najwazniejsze - odwiedz kogos, kto juz posiada jakis czas (minimum 3 lata).

adiz1
Posts: 53
Joined: Mon 14 Aug, 2006
Location: Częstochowa

Post by adiz1 » Sun 24 Sep, 2006

dlaczego uważasz ,że lepiej wybrać firmę lokalną :?:

Wydaje mi się, że w ten sposób można łatwiej poznać dotychczasowy ich dorobek, lepszy kontakt z firmą przed w trakcie i po zakończeniu inwestycji. Tak sobie myślę, że łatwiej też ściągnąć ekipę do ewentualnych poprawek z 20 km niż 200. Ale cieszę się, że w Twoim przypadku nie było problemów.
Co do pompy ciepła to podobnie jak wszelkie kolektory słoneczne odpada. I nie chodzi, że temat stosunkowo mało znany, egzotyczny - nie stać mnie w inwestowanie kilkudziesięciu tys zł (spotkałem się z kwotami rzędu 50-70 tys pln) w coś co będzie się zwracać kilkanaście/ kilkadziesiąt lat.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 24 Sep, 2006

adiz1 wrote:I nie chodzi, że temat stosunkowo mało znany, egzotyczny - nie stać mnie w inwestowanie kilkudziesięciu tys zł (spotkałem się z kwotami rzędu 50-70 tys pln) w coś co będzie się zwracać kilkanaście/ kilkadziesiąt lat.
Przy powierzch domu do 100m2 i usredniajac warunki calkowity koszt nie powinien przekroczyc 40k. Tu jest tylko kwestia poszukania osob znajacych temat, a to spory problem.

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Mon 25 Sep, 2006

greyg

i tak już optymistycznie licząc 1000 pln oszędności rocznie - to inwestycja zwraca się po minimum 20-30 latach :lol: :lol:

pozdrawiam

zed2003
Posts: 6
Joined: Sat 26 Aug, 2006

Post by zed2003 » Mon 25 Sep, 2006

niew wiem o co chodzi z ta piwnica pod ekogroszek http://www.vascoal.republika.pl/pytania.htm (wystarczy nieduze pomieszczenie gosp.); to nowoczesny piec gdzie wrzucasz sobie wegielek - znaczy paczuszke raz na 4 dni a w lato raz na miesiac, jezeli wybierzesz kominek z ogrzewaniem na cały dom to dopiero gratka; z tego co wiem trzeba miec niezły kominek wkład zeby drewno dokladac conajmniej co 12godzin inaczej dokladasz co 4 godzinki + popiól i syf w pokoju; gaz? gaz jest dobrym rozwiazaniem dla leniwych i co lubia wygode; mysle ze jezeli nie masz pomieszczenia gospodarczego (ciekawe gdzie wstawisz rower, narty lub podobne gadżety) wybierz prąd załozenie wyniesie cie najtaniej bedziesz miał z głowy! zreszta mysle ze na 100m2 wystarczy.........znajomy ogrzewał kanadyjke elektryka za poprzednia zime wynioslo go ok.3000 ale zima była sroga :]

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 25 Sep, 2006

czarek63 wrote:greyg
i tak już optymistycznie licząc 1000 pln oszędności rocznie - to inwestycja zwraca się po minimum 20-30 latach :lol: :lol:
Pojecie "zwrot inwestycji" jest troche moim zdaniem nietrafione. Nie da sie tego obliczyc nawet na 5 lat, ze wzgledu na duze roznice cen paliw w ciagu czasowym.

Alex83
Posts: 1
Joined: Wed 18 Oct, 2006

ISOMAX

Post by Alex83 » Thu 19 Oct, 2006

Witam! Czy ktos słyszał o Systemie ISOMAX. to niby ma byc kanadyjka z baaardzo ekologicznym systemem ogrzewania.

betipm
Posts: 6
Joined: Fri 27 Apr, 2007

Post by betipm » Mon 30 Apr, 2007

witam wzystkich to mój pierwszy post razem z żona także planujemy budowę szkieleciaka i nawet ostatnio odwiedziliśmy takiego znajomego i okazało sie iz mieszka w takim domku od dwóch zim posiada domek o pow. 95m2 pietrowy i ma ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym i podłączony obieg pod grzejniki bardzo chwali sobie ten rodzaj ogrzewania wg, niego roczny koszt ogrzewania w jego przypadku wyniósł ok. 1000 zł dla mnie super. ale jeszcze warto rozważyć zamontowanie panela solarnego na ogrzewanie ciepłej wody uzytkowej aby latem nie baiwć sie w palenie w kominku aby się wykąpać.
jak będę miał potwierdzone informacje co do zdolności ogrzania poprzez energie słoneczna wody użytkowej to napisze wstępnie wiem że sobie chali właściciel i nawet w okresie zimowym ok. godz. 10 ma juz gorąca wode :grin:



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”