Ile to kosztuje?

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
Guest

Ile to kosztuje?

Post by Guest » Mon 13 Dec, 2004

Podejmuje w tym momencie kluczową decyzję, co do technologii wykonania domu i mam pytanie. Jaki jest stosunek kosztów realizacji domu o powierzchni około 160 m2 w technologii drewno [bal 15cm lub szkielet] i murowany [pustak]. Wiem, że odpowiedź jest skomplikowana i dlatego liczę na jakieś uśrednienia i doświadczenia, co do realizacji. Z góry dziękuję.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 13 Dec, 2004

Proponuję - http://szkielet.com.pl/porownanie/wywiad.php Tu powinieneś znaleźć odpowiedź na nurtujące Cię pytania.
Proponuję także - http://szkielet.com.pl/porownanie/
Będziesz miał więcej pytań - pytaj.

Guest

Post by Guest » Mon 13 Dec, 2004

Witam
Przeczytałem artykuł i to, czego nie znalazłem to bezpośredniego porównania z technologią drewno - bal. Czy można coś na ten temat znaleźć i gdzie? A jeśli nie to, jaka jest opinia na ten sposób budowania domów i jakie są koszty, czy przenoszą się z technologii kanadyjczyków?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 13 Dec, 2004

Faktycznie, na temat domów z bali, nie ma na rynku zbyt dużo wiadomości.
Trzeba jednak pamiętać, że są "bale" i są "bale". Bale grubości 50 - 90 mm, które w budynkach mieszkalnych wymagają dodatkowego ocieplenia od wewnętrz, ale są i bale pełne o grubości np. 180 mm (patrz płazy na Podhalu) czy bale okrągłe o średnicy do 320 mm (takie, o ile mi wiadomo są największe do osiągnięcia w naszym kraju, nie licząc ręcznie ciosanych).

Co do cen. Mogę jedynie podać, iż jedna z firm budująca domy z bali o śrenicy 180 mm, koszt kwadratowy stanu surowego zamkniętego - ściany z oknami plus drzwi zewnętrzne, strop międzykondygnacyjny, konstrukcja dachu z poszyciem - wycenia śrenio na około 1.300 zł. Rozrzutność cen jednak bywa od 750 do 2.200 zł. za metr kwadratowy, co w głównej mierze zależne jest od bryły budynku i jego wewnętrznego wystroju.
Nie chcę zatem dokładnie wypowiadać się co do cen. Zależą one jak widac od wielu czynników - materiału, kosztów robocizny, transportu itp. a także indywidualnych wymogów Inwestora. Stad lepiej zasięgnąć informacji bezpośrednio w poszczególnych firmach.

Porównując jednak koszty szkieletu a domów z bali pełnych - te drugie wychodzą zdecydowanie drożej. O ile? Myślę, że nikt dokładych porównań nie robił. Ale jest to temat, który należy rozpracować.

mkokosz
Posts: 9
Joined: Mon 13 Dec, 2004

Post by mkokosz » Mon 13 Dec, 2004

Rozumiem, że za jakiś czas znajdę jakieś opracowanie.
Zastanawiam się nad czterema rzeczami:
1)Co do impregnatów jakie są wymogi i jakie środki: przeciw grzybiczne, owadom, ogniowi?
2)Czy są jakieś przeciwwskazania, co do łazienki na górze, czy też nie ma.
3)Ogrzewanie gazowe jest rozsądnym rozwiązaniem i czy można pokusić się o ogrzewanie podłogowe[czy to ma sens]
4)Jak wygląda proste subiektywne porównanie dom szkieletowy czy z bali?
Z góry dziękuję
MKokosz



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”