Rozwiązania systemowe zachowania energii w domu szkieletowym

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
MKS
Posts: 17
Joined: Thu 07 Sep, 2006

Rozwiązania systemowe zachowania energii w domu szkieletowym

Post by MKS » Mon 23 Oct, 2006


Witam serdecznie
Zamierzamy wybudować w niedługim czasie dom szkieletowy o małym zuzyciu energii.
Moj post na temat docieplenia znajdziecie w:
http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=1252
Mamy idee ( fix ? :D ) aby również na emeryturze stac nas było na utrzymanie domu 200 metrowego ( pow. uzytkowa). Wymyśliliśmy sobie system rekuperacji z gruntowym wymiennikiem ciepła , podkradaniem ciepła z kominka w salonie i rozprowadzanie po domu. Do tego pompa ciepła połączona z ogrzewaniem podłogowym i dająca ciepła wodę uzytkową a "ciągnąca" z ziemi za pomoca spiralnych poziomych kolektorów. Zamierzamy "pomóc" pompie ciepła uzyskać b. wysoka wydajność za pomocą przydomowej oczyszczalni ścieków. Oczyszczone i ciepłe ścieki kapały będą na kolektor spiralny, dzieki temu temeratura gruntu ( przy ok 600- 800 litrów ciepłych, oczyszconych ścieków ~24-27 st C na dobę) może znacząco wzrosnąć. Ma to pozwolić albo na zmniejszenie pompy ( przy zachowanej rezerwie na mrozy) lub pozwoli dodatkowo ogrzać podjazd ( posredni wymiennik ciepła na wodę z glikolem). Jesli jeszcze będzie nas stac na chocby najtańszy kolektor słoneczny to ciepła wodę mamy za całkiem darmo od połowy kwietnia do października. Wstepnie udało nam się porozumieć z jednym wykonawcą, który zbuduje kominek, rekuperację, pompę ciepła i oczyszczalnie. Dziwimy się również z Żoną, że do tej pory nikt nie wspominał o dogrzewaniu kolektora ziemnego pompy ciepła oczyszconymi, ciepłymi ściekami z przydomowej oczyszczalni. To wydaje się logiczne i tanie bo ciepło jest za darmo a również wykopy nie są podwójne tylko pojedyńcze bo rozsączanie ścieków jest nad kolektorem ziemnym pompy ciepła.
Prześledźcie proszę ten tok rozumowania. Jeśli macie uwagi, chętnie się z nimi zapoznamy szczególnie jeśli będą konstruktywnie krytyczne.
Pozdrawiam wszystkich Forumowiczów z Panem Wojtkiem na czele
MKS


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 24 Oct, 2006

Przede wszystkim jedna firma powinna wykonac calosc, zeby nie bylo pozniej problemow. Jak pisalem w ktoryms temacie, przy kolektorze spiralnym istotne sa badania gruntowe. Wspomaganie sciekami moze nic nie dac, jesli woda nie bedzie sie zatrzymywac w gruncie.

Z reguly przyjmuje sie, ze przy takim kolektorze gruntowym w wykopie uzyskuje sie okolo 100W/mb. Przy wszelkich obliczeniach nalezy uwzgledniac najnizsza mozliwa sprawnosc. Warto tez przewidziec dodatkowe podgrzewanie elektryczne, jako "wspomaganie" w sytuacji krytycznej.

Poniewaz sciany w domu szkieletowym maja niska bezwladnosc cieplna warto w calosci postarac sie o system awaryjny. Moze to byc n.p. dodatkowy piec na paliwo stale lub gaz. Nieco prostsza alternatywa (i tansza) jest zakup agregatu pradotworczego do zasilania pompy.
Z podobnej przyczyny trzeba tez tak zaprojektowac cala instalacje wewnatrz domu, aby byla jak "najkrotsza" celem zminimalizowania strat.

Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”