Timberframe nieznany

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
Pawel Pawlicki
Posts: 3
Joined: Fri 29 Sep, 2006
Location: Warszawa
Contact:

Timberframe nieznany

Post by Pawel Pawlicki » Mon 06 Nov, 2006

Witam wszystkich
Mam takie hobby od wielu lat, że projektuje i robie łodzie i jachty z drewna. Jakiś rok temu wpadła mi w ręce książka album Tedd’a Bensona „The Timber-frame home”, poczytałem i zafascynowało mnie podobieństwo budowy amerykańskiego domu z drewna do budowy klasycznych łodzi.
Przeczytałem potem tego samego autora “Timberframe” i jeszcze “Build a Classic Timber-Frame House” Jack’a Sobona i “Timberframe Construction – All About Post and Beam Building” tez jego, a na deser “Timber Framer’s Workshop” Steve’a Chapell’a. (wszystko do kupienia na amazon.com).
Niedawno pojeździłem trochę po Polsce oglądając to co potocznie nazywamy „Kanadyjczykami” lub „konstrukcjami szkieletowymi” i odnoszę wrażenie, że mamy niezły bałagan z terminologią.
Rozumiem, że pojęcie „dom szkieletowy” odnosi się do każdego budynku zbudowanego na szkielecie (zazwyczaj drewnianym) niezależnie od długości i układu elementów szkieletu, oraz połączeń pomiędzy nimi. Przy czym zazwyczaj używając zwrotu „dom szkieletowy” ma się na myśli szkielet drewniany.
W terminologii angielskiej (i amerykańskiej) taki dom to właśnie „Timber-frame House”.
Ale Timberframe House to nie dokładnie to co my uważamy za „dom szkieletowy”. Na taki dom amerykanie mają oddzielne określenie „Stick Frame House”. To jest dom, w którym elementy szkieletu łączone są za pomocą gwoździ, wkrętów, śrub i metalowych łączników.
Stick Frame House wyewoluował z klasycznego Timber Frame House w połowie XX wieku, jako tańsza wersja „przemysłowa”, klasycznego pionierskiego budownictwa.
Nazwa „dom kanadyjski” sugeruje, że ten rodzaj budownictwa jest jakoś mocno popularny w kanadzie (bądź wywodzi się z kanady). Tymczasem w Kanadzie, jesli już, to o wiele bardziej popularne są domy z bala (log house).
Klasyczny dom szkieletowy – timberframe, jest u nas kompletnie nie znany.
(Chyba tylko z amerykańskich filmów, gdzie najczęściej budują go Amisze – przy pomocy sąsiadów i rodziny, zresztą tak się i dzisiaj buduje i to wcale nie u Amiszów)
Różni się od „kanadyjczyków” tym, że jego szkielet, tak jak szkielet drewnianych łodzi i jachtów jest widoczny od wewnątrz i jest częścią aranżacji wnętrza. U nas dom szkieletowy jest prawie nieodróżnialny od jakiegokolwiek domu – z cegły, silki czy z pustaka. Klasyczny Timberframe, ze szkieletem łączonym na również nie znane w Polsce połączenia ciesielskie bez użycia jakichkolwiek dodatkowych materiałów (żadnych śrub, gwoździ czy łączników) ma szkielet w całości eksponowany od wewnątrz. „Poszycie” domu czyli ściany, jest wykonane całkowicie na zewnątrz szkieletu. Najczęściej są to panele SIP (Structural Insulated Panel) rzecz u nas również chyba nieznana (przekładka z płyt osb i pianki poliuretanowej lub polistyrenowej), ale może to być również poszycie z materiałów znanych w Polsce – płyty, wełny mineralnej, styropianu i drewna.
Drugi znany w Polsce rodzaj budownictwa szkieletowego nazywany ryglowym, bardziej pasuje pod określenie Timberframe. Występują w nim połączenia ciesielskie i na początku myślałem, że to jest dokładnie to.
Ale okazało się że na rygle i mur pruski amerykanie mają inną nazwę – Half Beam Frame. (Half Beam – to właśnie rygle) i oczywiście wszystko to jest częścią Timberframe – szkieletu drewnianego ale to jakby boczne ogałęzienia.
Główny nurt budownictwa szkieletowego narodził się na nowo w Ameryce kilkadziesiąt lat po tym, kiedy pierwsi koloniści dotarli do dzikiego i dziewiczego kraju. Drewna było tam zatrzęsienie i na początku budowano raczej domy z bala. Dopiero kolejne fale kolonistów przyniosły ze sobą zapotrzebowanie na urozmaiconą architekturę, oraz odpowiednio wykwalifikowanych cieśli.
Ale nie było powodu stosowania krótkich belek – rygli. W dawnej Europie Zachodniej, długie belki miały swoją cenę, najczęściej trzeba je było sprowadzać ze wschodu, dlatego budownictwo ryglowe bardzo dobrze się w Zachodniej Europie rozwinęło.
W Ameryce nie było potrzeby. Drzewa były ogromne, tak wielkie, że z jednego pnia można było wyciąć dziewięć 30 centymetrowej grubości bali.
U nas, w Polsce drewna też nie brakowało, ale budowało się głównie domy z bala. Tylko na terenach blisko granicy z Prusami zagościło budownictwo ryglowe (mur pruski).
Kiedy po wojnie odbudowywano Polskę, budownictwo drewniane poszło w odstawkę jako przestarzałe i nie idące z duchem czasu. Władza ludowa promowała zdecydowanie murarstwo. I tak zostało chyba do dziś.
Całe szczęście, że kilkadziesiąt (już chyba) lat temu ktoś zaryzykował importując dziwną i „nieznaną” wtedy technologie budowy do Polski.
Dziwie się tylko wybiórczości tego importu. Minęło sporo czasu a my budujemy tylko jednym czy dwoma sposobami nie sięgając ani trochę do źródeł.

pozdrawiam
paweł pawlicki


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 06 Nov, 2006

Witam,
niektóre z tych publikacji posiadam. Fakt ciekawe. Nie mniej chciałbym tu wtrącić swoje trzy grosze, gdyż chyba nie wszysko, tak mi się przynajmniej wydaje, jest tak jak piszesz, choć co do bałaganu w nazewnictwie zgadzam się całkowicie.
Tak, dom szkieletowy to dom o drewnianej konstrukcji szkieletowej. U nas to określenie - "dom szkieletowy" - przyjęło się raczej do potocznego nazywania domów o lekkiej konstrukcji szkieletowej, czyli inaczej do "kanadyjczyków". Jest to może związane z tym że większość inwestorów, budujących domy z drewna, buduje własnie w tej technologii, jak i większość firm reklamuje się w tym zakresie. Nie mogę się jednak z Tobą zgodzić, że w Kanadzie więcej buduje się domów z bala. To nieporozumienie. Domy z bala, tak jak i u nas, tak i tam, buduje się raczej poza miastami czy osiedlami, a miejskie osiedla jednak powstają w lekkiej konstrukcji szkieletowej.

Co do nazewnictwa technologii, to chyba też wprowadzasz drobne zamieszanie. "Timber-frame House" jak piszesz nie odnosi się do lekkiej konstrukcji szkieletowej, a raczej do popularnie przyjętego u nas nazewnictwa "budownictwo ryglowe". Potocznie domy o lekkiej konstrukcji szkieletowej nazywane są "wood frame house" lub "light frame house".
Można to chociażby sprawdzić wrzucając hasła do wyszykiwarki i ... zobaczyć co nam wyjdzie, jak również po tytułach magazynów, np. "Timber Home" czy "Timber Homes" traktujących o domach nazwijmy to potocznie "ryglowych" a "Journal of Light Construction" - o domach o lekkiej konstrukcji szkieletowej.

Co co nazwy "Stick Frame House" to masz rację - są to domy w których elementy szkieletu łączone są za pomocą gwoździ, wkrętów itp. Ale ta nazwa dotyczy tylko domów montowanych "z patyków" na placu budowy. Nie dotyczy domów prefabrykowanych, gdzie także elementy konstrukcji łączone są gwoździe wkrety itp., a które przygotowywane są w fabrykach - tzw. "prefabricated house".

Piszesz też - "Klasyczny dom szkieletowy – timberframe, jest u nas kompletnie nie znany". Osobiście znam kilka firma w kraju, które specjalizują się w budownictwie, znowu użyję potocznej nazwy, "ryglowym". Niestety, tego typu budownictwo jest u nas stosunkowo drogie, stąd mała jego popularność, a firmy które się tym zajmują budują głównie na rynku niemieckim czy angielskim. Choć i u nas takowe relizacje powstają.

SIP, masz rację, nie jest u nas znany, choć kilka firm próbowało podjąć się jego produkcji. Pierwsze próby podejmowano z użyciem płyty V-100 i styropianu, a ostatnio ze sklejką i styropanem. Niestety, z braku powodzenia tych materiałów na rynku, firmy wycofały się z produkcji tego materiału. Nie mniej znam kilka krajowych realizacji w oparciu o SIP, ale sprowadzony ze Stanów czy Kanady.

Pawel Pawlicki
Posts: 3
Joined: Fri 29 Sep, 2006
Location: Warszawa
Contact:

Post by Pawel Pawlicki » Mon 06 Nov, 2006

Mnie tez tak się wydawało na początku, że timberframe odpowiada domowi ryglowemu.
Ale nie... Znalazłem jakąś dyskusję tłumaczy w sieci, a tam link: http://www.proz.com/kudoz/595531
Już wczxeśniej spotkałem się z określeniami "half timber house" lub "half beam house" ale "transom house" zobaczyłem po raz pierwszy (chyba to nie jest to)
zasadniczo różni się taka budowla ryglowa od od klasycznego "timberframe".
http://www.proz.com/kudoz/595531#1518179
Konstrukcja klasycznego amerykańskiego domu szkieletowego oparta jest na ramach poprzecznych wzmocnionych zastrzałami czy też mieczami. Różni się od domu ryglowego długością elementów - rygle są krótkie - motywowane jest to historycznie - trudnością w pozyskaniu opdpowiedniego materiału. Ramy Timberframe są duże i wymagają naprawdę najlepszego materiału (belki 8-10 cali)
tutaj znalazłem jako tako udokumentowana budowę takiego domu:
http://www.windriver-timberframes.com/Planbook.html
http://www.windriver-timberframes.com/index.html

połączenia ciesielskie jakie występują w takich konstrukcjach tez są inne niż te znane u nas. Np. związanie konstrukcji dachu (english tying joint)
http://www.inthesmokymountains.com/ridg ... ices.shtml
a dokładniej:
http://www.inthesmokymountains.com/ridg ... -joint.jpg
albo dutch tying joint:
http://www.shelterinstitute.com/timberg ... /index.htm
tutaj widać zresztą najwyraźniej różnicę pomiędzy timberframe a half timber(rygiel) :
http://www.shelterinstitute.com/timberg ... t/0040.jpg
cała konstrukcja jes wewnątrz, ściany w postaci sandwicha z płyty, ocieplenia i płyty, są całkowicie na zewnątrz.

a tutaj domy ryglowe (half timber)
http://tinyurl.com/ye9kco
albo z naszego podwórka:
http://www.rega.pl/index.php?s=galeria.php

Ja widzę różnicę.

Podsumowując Timber Frame House to określenie ogólne oznaczające każdy dom w szkielecie drewnianym. Potocznie również ryglowy. Ale w szczególności oznacza specyficzny rodzaj budowania, właściwy tylko dla Ameryki Północnej, stowrzony przez kolonistów (wywodzący się z takiego mixu budowania stodół w Anglii, Niemczech i Danii oraz Francji). Domy ryglowe mają swoją dokładną nazwę - half timber, albo half beam, domy lekkie szkieletowe również - stick frame, a te tradycyjne domy amerykańskie - są nieznane w Polsce (wyższy poziom ciesiołki niestety) nazywają się po prostu Timberframe House.
Od ryglowych różnią się bardziej "świetlistą" konstrukcją, mniej gęstą, i specyficznymi połączeniami więźby dachowej (ale tego nie jestem pewien, mam dane na temat timberframe nie ma danych na temat rygli)

pozdrawiam
Paweł Pawlicki

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 06 Nov, 2006

Pawel Pawlicki wrote:Mnie tez tak się wydawało na początku, że timberframe odpowiada domowi ryglowemu.
Myślę, że nie tylko Tobie. Sądzę, że w powszechnej wyobraźni "domy ryglowe" to domy o drewnianej konstrukcji szkieletowej, ale zbudowane z elementów o dużych przekrojach np. 14 x 14 cm. Nikt tu raczej nie zastanawia się czy są rygle czy też rygli nie ma i skąd nazwa dla tego typu budownictwa.

Cieszę się, że tak dyskusja została wywołana. Może w jakiś stopniu przyczyni się przybliżenia naszym Forumowiczom, faktu iż oprócz lekkiego budownictwa szkieletowego, domów gotowych, domów z bali czy też "domów ryglowych" istnieją jeszcze inne techniki wznoszenia domów.

Zatem dziś, w nawiązaniu do poprzednich postów należałoby przypisać tym technologiom polskie nazewnictwo. Swego czasu ktoś na tym Forum, dla domów "post & beam" promował nazwę "domy o konstrukcji krosnowej". Niestety, osobiście, w żadnej literaturze takiego określenia nie spotkałem.

W załączeniu, dla lepszego zobrazowanie Forumowiczom, węzeł ciesielski English Tying Joint. To na podstawie książki "A Timber Framer's Workshop".

Image

Piotr Jaskulski
Posts: 16
Joined: Fri 14 Jan, 2005
Location: Cisie

Post by Piotr Jaskulski » Mon 06 Nov, 2006

Witam,
Tak się składa, że firma promująca nazwę "szkielet krosnowy" buduje aktualnie mój dom. Parę fotek z budowy zamieściłem w podforum dotyczącym budownictwa ryglowego: http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=1293

Post & Beam to oczywiście nie będzie. Słupy 15x15 cm będą całkowicie schowane w konstrukcji ściany o gr. 31 cm. Ale wewnątrz mają być "zasymulowane" drewnianymi listwami.

Pozdrawiam
Piotr Jaskulski

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 06 Nov, 2006

Piotr Jaskulski wrote:Post & Beam to oczywiście nie będzie.
No może taki polski "Post & Beam".

Ale jeżeli mogę zapytać - jaki będzie będzie układ warst w ścianie zewnętrznęj? Folia wiatroizolacyjna jest przewidziana? Zapraszam - http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=934

Pawel Pawlicki
Posts: 3
Joined: Fri 29 Sep, 2006
Location: Warszawa
Contact:

Post by Pawel Pawlicki » Tue 07 Nov, 2006

Mój dziadek był cieślą i budował stodoły. Ktoś powiedział, że cała architektura wywodzi się od stodoły. Coś w tym jest. Szkielet krosnowy przypomina mi bardzo sposób w jaki mój dziadek budował stodoły.
Trochę tak jak w garniturowej modzie męskiej, która się nie zmienia od lat - na dole zawsze są spodnie a na górze marynarka - tutaj też, na dole buduje się ściany (na sześciennym szkielecie, albo na układance z bali, albo na klockach z cegieł) a na górze na tych ścianach rozstawia się konstrukcje dachu - krokwie oparte o krawędzie ścian.
Zwróciłem uwagę na Timberframe, ponieważ to jest nieco inna koncepcja. Może nawet bardzo inna koncepcja budowania. Przypominająca bardziej budowę łodzi niż tradycyjnego domu - chociaż trzeba pamiętać, że stodoła jest na początku wszystkiego.
Moje zainteresowanie zaczęło się od tego, że w amerykańskich książkach które czytałem o ciesielstwie o występuje nieomal to samo słownictwo co w amerykańskim szkutnictwie. To znaczy że czerpią z jednej tradycji. U nas tak nie ma.
Posłuże się nomenklaturą szkutniczą - frame - wręga, poprzeczna mocnica, najważniejszy element nadający kształt. Idea Timberframe polega na montowaniu takich zamkniętych wręg, mających kształt przekroju domu i podnoszeniu ich do pionu.
Coś bardzo ważnego w amerykańskich, tradycyjnych społecznościach. Do dzisiaj istnieją szkoły budowania tradycyjnego, gdzie całe rodziny uczą się ciesielstwa amatorskiego (do wybudowania swojego domu i ewentualnie sąsiadom) ale na niezwykle wysokim, profesjonalnym poziomie. Bodobnie zresztą mają z budową łodzi - tradycjia wspierana przez państwo i kiladziesiąt szkół gdzie można się tego nauczyć.
Jeśli poszperać w internecie to istnieją blogi i dzienniki budów, które ludzie prowadzą samodzielnie, wbrew ekonomii za to w zgodzie z duchem tradycji.
Dom klasyczny składa się z 4 takich ram wręgowych. Rama stanowi całość razem z belką podwalinową, słupami bocznymi, belką stropową i krokiwami. Jeśli jest duża, a najczęściej jest duża bo domy są piętrowe, mają jeszcze wewnątrz słup, a na piętrze dwa mniejsze podpierające krokwie. Układ ram i słupów wewnątrz nich określa układ pomieszczeń wewnątrz domu.
górna belka stropowa czy sufitowa - beam - to pokładnik w nomenklaturze szkutniczej.
Belki biegnące wzdłuz domu i łączące ze sobą ramy (wręgi) - szkutnicy nazywają wzdłużnikami, my chyba nazwiemy je oczepami, albo łatami, ale to wyjatkowo pokaźne belki.
Taki układ znalzałem (wpisując "classic timber frame" w google) na przykład tu:
http://www.davisframe.com/plans/
http://www.classicbarnhomes.com/plans/barn_plans1a.pdf
(na dowolnym planie na rzutach patreru i piętra widać słupy tworzące ramy wręgowe domu (4) oraz widać że poszycie domu , ściany są na zewnątrz słupów.
To są domy bardzo proste - w stylu stodoły, ale prostote bryły arcitektonicznej nadrabiają bardzo piękną ciesiółką wewnątrz (i na zewnątrz często też).
Zresztą stodoła budowana na zachodzie tak bardzo przypominała statek w budowie (odwrócony), że zaczęto tak nazywać taki stodołowaty kształt w architektórze. Słowo "nawa" (nawa główna, nawa boczna) pochodzi od łacińskiego nave - statek (dawniej na statek też mówiono nawa)

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 07 Nov, 2006

Omawiając drewniane budownictwo szkieletowe, bo tak chyba możemy mówić, warto wspomieć o odmianie technologii ryglowej, o tzw. domach przysłupowych budowanych jedynie w rejonie Gór Łużyckich.

Image Image Image Image

Więcej na stronach - http://www.umgebindeland.de/index.php?l ... 6d6c9b52a7

Piotr Jaskulski
Posts: 16
Joined: Fri 14 Jan, 2005
Location: Cisie

Post by Piotr Jaskulski » Tue 07 Nov, 2006

Wojciech Nitka wrote:
Piotr Jaskulski wrote:Post & Beam to oczywiście nie będzie.
No może taki polski "Post & Beam".

Ale jeżeli mogę zapytać - jaki będzie będzie układ warst w ścianie zewnętrznęj? Folia wiatroizolacyjna jest przewidziana? Zapraszam - http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=934
Tak, folia Proctora o paroprzepuszczalności ok 3000 g. Będzie montowana od wewnątrz do łat które były nabite pod zamontowaną już szalówkę (czyli słupy będą owinięte z 3 stron), później wełna 25 cm, opóźniacz pary, karton-gips.

Piotr

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 07 Nov, 2006

Moim zdaniem nalezaloby spisac nazewnictwo z poszczegolnych regionow Polski, a dopiero pozniej ujednolicac i rownac do nazw anglosaskich. Jak duze sa roznice poznalem jezdzac po kraju. Pochodze z okolic Augustowa, a mieszkam niedaleko W_wy.

przemi
Posts: 4
Joined: Thu 12 Oct, 2006

Post by przemi » Thu 16 Nov, 2006

Witam
Wszystko wygląda na to, że będę budował w podobnej technologii, tzn słupy o wymiarach 14x14rozstawione co 0,7m z następującym układem ściany od zewnątrz:

- deska grubości 30mm na pióro-wpust zamocowana poziomo piórem do góry wpust od dołu aby woda spływała - suszona komorowo, strugana, zaimpregnowana
- listwa dystansowa tworząca przestrzeń wentylacyjną
- folia wiatroizolacyjna
- konstrukcja czyli słupy a pomiędzy nimi 15cm wełna
- folia paroizolacyjna
- 5cm listwy dystansowe jako ruszt pod płyte g-k - pustka pomiędzy paraizolacją a płytami wypełniona dodatkowymi 5cm wełny i w tej przestrzeni instalacje.

Mam wobec tego pytanie, czy taki przekrój ściany będzie prawidłowy?

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 21 Nov, 2006

Przedstawiony układ warstw jest jak najbardziej możliwy. Warto się jednak zastanowić się nad zasadą montowania pionowego rusztu, szczególnie między słupkami; chyba że będą poziome rygle.

Druga sprawa - u nas jest moda na zewnętrzne okładziny wykonywane z desek suszonych i struganych, a w Skandynwaii stosuje się zwykłe deski, prosto spod piły - tam nie widzą sensu suszenia komorowego i strugania desek elewacyjnych; drewno i tak cały czas narażone jest zamakanie, a na na powierzchni "prosto spod piły" lepeij trzymają się wszelkie impregnaty.

eska
Posts: 25
Joined: Sun 04 Mar, 2007

Re: Timberframe nieznany

Post by eska » Sun 04 Mar, 2007

Timberframe to jest inny rodzaj konstrukcji nośnej. Drewniane elementy konstrukcyjne są zazwyczaj cieńsze w przekroju i gęściej ustawiane. razem z warstwą zewnętrzną tworzą tarcze nośne. Natomiast szkielet może byc również stalowy, żelbetowy itd., z grubsza biorąc zasada jest taka że elementem nośnym jest szkielet, a wypełnienie przenosi obciążenia na szkielet.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 04 Mar, 2007

eska,
chyba nie dokładnie przeczytałaś cały wątek. A szkoda. Może wówczas uwierzyłabyś co to jest "timber frame". Krótko - to angielskojęzyczna nazwa dotycząca technologii budowy domów (i nie tylko) w oparciu o szkielet drewniany o dużych przekrojach, np. 14 x 14 cm i stosunkowo dużych rozstawach. To nie ma nic wspólnego z lekkim szkieletem drewnianym, a tymbardziej z konstrukcjją stalową czy żelbetową; "timber" to w języku angielskim drewno, tarcia.

Przepraszam, ale nie wprowadzajmy Forumowiczów w bląd.

eska
Posts: 25
Joined: Sun 04 Mar, 2007

Post by eska » Sat 10 Mar, 2007

oh, sorki. chodziło mi o "baloon frame", oczywiście.Skleroza wiosenna.A swoją drogą może coś o tej konstrukcji można by sie wiecej dowiedzieć?

artursz
Posts: 3
Joined: Tue 09 Oct, 2007
Location: Elbląg

irlandzki timber frame house

Post by artursz » Tue 09 Oct, 2007

Witam
Ja pracuje w Irlandii jako tynkarz. Stawiamy wlasnie timber frame i wyglada to tak:
- fundament: beton lany do rowu, reszta fundamentu budowanego z bloczków,
- na fundament kladziony jest styropian, na nim gruba folia (chroni zarowno przed wilgocią, jak i radonem - szkodliwy dla zdrowia gaz wydobywajacy sie z ziemi). Dalej lany i szlifowany na "lustro" beton na calosci powierzchni parteru.
- nastepnie stolarz zbija gwozdziami gotowe elementy konstrukcji drewnianej, a murarze muruja sciany zewnetrzne z bloczkow co jakis czas laczac je z drewniana sciana zewnetrzna zachowyjac od nie odstep ok. 10 cm,
- stropy drewniane
Czy slyszeli panowie o czyms takim w Polsce??
Pozdrawiam.
profesjonalizm tu widzę!

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Sat 20 Oct, 2007

Spróbuje wrzucić swoje trzy grosze do dyskusji. Jako, że od ponad roku detaluje timber frame (najpierw w Irlandii, teraz Anglia) to sprawa na wyspach wygląda tak:
- nawet tutejsi architekci nie do końca wiedzą jak projektować w Timber Frame
- timber frame w obu tych krajach, oznacza po prostu szkielet drewniany, a że angielski język jest pełen dwuznaczności, więc z fabryki wypuszczamy panele - na pierwszy rzut oka wyglądające jak duże ramki na zdjęcia...ot taka moja wolna myśl
- w obu krajach korzysta się ze standartowych słupków na ściany 38x89 oraz 38x140 w rozstawie co 400 lub 600mm
- stropy, to życzenie klienta (belki drewniane, dwuteówki drewno/OSB, posi-joisty itd...) rozstaw jak wyżej
- dach to też w większości decyduje klient, choć pracując dla lidera rynku, powiem, że wszystko idzie raczej w kierunku szybkości produkcji, więc są to w większości wiązary dachowe łączone na płytki kolczaste
- rozstaw elementów nośnych podyktowany jest wykończeniem/obiciem konstrukcji: sklejka, OSB, różnej maści płyty
- kostrukcja łączona jest na gwoździe



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”