drzewo dębowe

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

drzewo dębowe

Post by Grzegorz Szostak » Fri 02 Sep, 2005

Mam pytanie odnośnie zastosowania dębiny jako materiału na konstrukcję domu. Jakie ewentualne problemy może przynieść zastosowanie takiego drzewa? Szczególnie chodzi mi o przygotowanie go pod wykonanie konstrukcji.

W/g znalezionych danych jego twardość jest ponad 2 krotnie wyższa od drzwa sosnowego, przy wilgotności 15%. Stosowany był jako budulec od wieków, co najlepiej pokazuje Biskupin.


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 06 Sep, 2005

Ponawiam swoje pytanie - moze p. Nitka cos wie w tym temacie, bo zaczyna mnie ono dreczyc.

Nie jest to bynajmniej jakas ekstrawagancja. Po prostu dostalem od lesniczego wskazowke, ze nalezy wyciac deby w moim lesie i dac mlodym miejsce.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 06 Sep, 2005

Proponuję - kup tę dębinę od leśniczego. Podam Ci kontakt gdzie ją sprzedaż, a w zamian otrzymasz dwa razy tyle tarciy, która jest Ci niezbędna do budowy domu.

Jeżeli masz nadmiar kasy, oczywiście możesz budować z dębiny. Musisz jednak wźąść pod uwagę, że i projekt (po konstrukcję dębową) będzie droższy, jaki i sama konstrukcja domu będzie DUŻO droższa.

A tak a'propos - po raz pierwszy słyszę o budowie domu o konstrukcji szkieletowej w dębiny. Może użytkownicy Forum mają w tym zakresie jakieś doświaczenia?

Zapraszam do dyskusji.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 06 Sep, 2005

Wojciech Nitka wrote:Proponuję - kup tę dębinę od leśniczego.
Ta dębina jest jeszcze "na pniu" w lesie, który stanowi moją wlasność. Jedyne koszty dla mnie to scięcie i transport do firmy, która wykona obrobkę drzewa.
Musisz jednak wźąść pod uwagę, że i projekt (po konstrukcję dębową) będzie droższy, jaki i sama konstrukcja domu będzie DUŻO droższa.
Tutaj mi się nasuwa pytanie, jakich zmian wymaga projekt? Dębina jest twardsza, wiec teoretycznie *dla mnie* jest lepszym materiałem do budowy. Co wtedy należy zmienić w projekcie - ogolnikowo?

Chętnie dowiem się również o wymiany.


Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”