"Termex,Eko FIber" kontra Wełna

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
Pitkar1
Posts: 13
Joined: Mon 26 Dec, 2005
Location: Warszawa

"Termex,Eko FIber" kontra Wełna

Post by Pitkar1 » Mon 20 Feb, 2006

Witam Wszystkich Forumowiczów

Planuję budowe domu w systemie szkieletu drewnianego i zastanawiam się jaki materił wybrać na izolację cieplną. :roll: Mój wykonawca stosuje wełnę mineralną.

Przyznam ,że jestem "zielony" w temacie i zastanawiam się,czy nie lepszy byłby "Termex" lub "Eko Fiber". Podobno wtedy nie trzeba stosować paraizolacji :shock: ? Chciałem dać w ścianę 20 cm wełny-Jak gruba powinna być warstwa celulozy żeby osiągnąć podobny efekt ?

Pozdrawiam

Piotrek


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 21 Feb, 2006

Porównując materiały izolacyjne musisz zwrócić uwagę na parametry cieplne poszczególnych materiałów - współczynnik przenikania ciepła "lambda" - im niższy tym materiał ma lepsze właściwości cieplne. I tak dla przykładu:
- Steico flex - materiał oparty na włóknach drzewnych prod. Steico - lambda = 0,039 W/mK,
- Ekofiber - lambda = 0,041 W/mK,
- Termex - lambda = 0,040 W/mK,
- Super Mata - wełna szklana prod. Isover - lambda = 0,033 W/mK,
- Paroc WAS50 - wełna mineralna prod. Paroc - lambda = 0,035 W/mK
- Superrock - wełna mineralna prod. Rockwool - lambda = 0,035 W/mK

Mile
Posts: 41
Joined: Sun 20 Mar, 2005

Post by Mile » Mon 27 Feb, 2006

Jak widzisz - najniższy współczynnik ma Super Mata. Z tego wynika, że ma najlepsze właściwości cieplne.
Musisz jednak wybrać - ekologiczne materiały typu Ekofiber czy Termex a wełna szklana czy mineralna.

Co wybrałeś?

Pitkar1
Posts: 13
Joined: Mon 26 Dec, 2005
Location: Warszawa

Post by Pitkar1 » Tue 28 Feb, 2006

Witam

Wybrałem wełnę mineralną,jednak zastanawiam się ciągle czy nie przyjemniej byłoby mieszkać w domku ocieplonym "EKO FIBREM"

Pozdrawiam
Piotrek

pecoalsw
Posts: 93
Joined: Mon 30 Jan, 2006
Location: z daleka

osieplenie w scianach

Post by pecoalsw » Tue 14 Mar, 2006

Witam Pitkar1,
zdecydowales sie na welne mineralna. Mam nadzieje ze Rockwoll.
Jesli chodzi o welny szklane = to czy one sa 040 czy 035 to jedna sprawa (naklejki maja duza cierpliwosc).
Welna szklana nie musi byc gorsza niz welna "kamienna" czyli Rockwoll.
Najlatwiejszy sposob jest welne grubosci np. 180mm scisnac pare sekund i zmierzyc znow jej grubosc.
Jesli "dobrze" trafisz to sie zdziwisz ze niektore welny nie powroca do swojej pierwotnej formy... Moj rekord byl z welna firmy U.... ze 180mm na 130mm przy dwukrotnym lekkim scisnieciu.
Rockwoll, Wiory, Bawelna, pazdzierze czy celuloza tego nie robi.
Wyobraz sobie przy slabej welnie co sie po kilku latach zrobi w gornej czesci scian...
Pozdrawiam

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: osieplenie w scianach

Post by Wojciech Nitka » Tue 14 Mar, 2006

pecoalsw wrote:Wyobraz sobie przy slabej welnie co sie po kilku latach zrobi w gornej czesci scian...
Niestety, w Polsce nie ma wełny z papierem, który pełni rolę paroizolacja, a jednocześnie zapobiega osiadaniu się wełny. Ale wystarczy wełnę miekką, w górnej częsci ściany, np. do oczepu, przychwycić za pomocą zszywek.

A współczynnik "lambda" mimo wszystko jest ważny; przy tej samej grubości wełny otrzymuje się lepszą izolacyjność ściany. A po to właśnie stosuje się izolację cieplną.

pecoalsw
Posts: 93
Joined: Mon 30 Jan, 2006
Location: z daleka

welna

Post by pecoalsw » Mon 20 Mar, 2006

Drogi Panie Wojtku,
Chodzi o welne typu isoflock, thermoflock czy tez tu wspomniany eko-fiber.
Te materialy sa w sobie praktycznie wiatroszczelne.
Nie mowie ze wiatroszczelnosc powinno sie przy tej okazji pomijac... o nie!
Faktem jest ze te welny poprzez ich strukture nie pozwalaja "wiatrowi" poruszac sie w ich plaszczyznie (jak np. w komorach miedzyszybowych okienek..., czy tez welny szklanej).
Przymocowanie welny zszywkami jest bardzo trudne (raczej niemozliwe) w realizacji.
Ma Pan oczywiscie racje = teoretyczna wartosc lambda jest wazna. Tylko jak ja Pan chce sprawdzic czy ona jest naprawde 040 czy 035? Drewno mozna zmierzyc a tu?
To samo jest z folia paroszczelna albo z paroprzepuszczajaca (0,2 czy 0,25mm) ?
Czy kazdy sprawdza grubosc foli? Ja kilka razy te folie wezylem i oddawalem spowrotem
dostawcy..
To samo jest z welna. Trzeba bylo by ja bylo teoretycznie wazyc aby ja ocenic.
Niestety stracilem czesciowo moje zaufanie do producentow.

Dziekuje Panie Wojtku za uwage i mysle ze wyjasnilem o co mi chodzilo w szczegole.
Mysle ze producenci czuja tego blusa...

Bolikd
Posts: 14
Joined: Thu 27 Jul, 2006
Location: dolnośląskie

Post by Bolikd » Sat 29 Jul, 2006

Witaj Pitkar1.
Witajcie wszyscy.
Jeżeli nie zakupiłeś wełny mineralnej, to "wstrzymaj rumaka bracie" i jeszcze raz przemyśl wraz z rodziną, czy chcesz mieszkać w atrapie ściany drewnianej udającej drewnianą, obłożoną folią witroizolacyjną z zwenątrz a paraprzepuszczalną wewnątrz? Budowanie domu drewnianego ma sen wówczas jeżeli jest on drewniany. Najlepiej z pełnego bala, a jeżeli nie ma takiej możliwości to prznajmniej stosuj materiały ekologiczne, umożliwiające "oddychanie" przegrodzie drewnianej, no chyba że chcesz mieszkać w "puszcze". No ale do tego nie trzeba budować domu drewnianego, wystarczy metoda tradycyjna. Oczywiście, że niezmiernie istotnym jest współczynnik przenikania cieplnego, ale domy drewniane i tak o łeb biją każdy materiał stosowany w budownictwie tradycyjnym.
Reasumując Ekofiber produkowany z makulatury (lub inne podobne materiały) nie wymaga przy produkcji, aż tak dużej ilości energii (wełnę np. kamienną wytwarza się w temp. 1400 st C) Właśvie nie wiem dlaczego jest taki drogi, i to jest jego mankament. Ale jest jeszcze jeden sposób, o który nie czytałem, na żadnym forum tego serwisu, a który z powodzeniem można zastosować (Bynajmniej myślę, że to uczynimy w przypadku budowy naszego domku) Mianowicie; keramzyt-oczywiście w odpowiedniej frakcji. Też jest materiałem dość drogim, ale można taką izolację wykonać samodzielnie, czego nie można powiedzieć w przypadku ekofiberu.
Chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami, już po wykonaniu izolacji...
pozdrawiam serdecznie
BD
Jak wybuduję dom, to zostanie mi tylko posadzić drzewo...

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Sat 29 Jul, 2006

Bolikd

zadam Ci pytanie w moim mniemaniu retoryczne. dlaczego nie budujesz wobec tego swojego domu z pełnego bala ? cóż Ci to uniemożliwia ?

pozdrawiam

Bolikd
Posts: 14
Joined: Thu 27 Jul, 2006
Location: dolnośląskie

Post by Bolikd » Sun 30 Jul, 2006

Witam Czarku!

W zasadzie są dwie odpowiedzi. Po pierwsze chodzi o finanse (to przede wszystkim). Po drugie, budujemy mały domek (100 m2 po podłodze z poddaszem użytkowym) więc zastosowanie bala przy tak małej kubaturze, jeszcze by przestrzeń użytkową zmniejszyło. Nie ukrywam, że to było marzeniem naszej rodziny mieszkać w domu z pełnego bala

pozdrawiam
BD
Jak wybuduję dom, to zostanie mi tylko posadzić drzewo...

Bolikd
Posts: 14
Joined: Thu 27 Jul, 2006
Location: dolnośląskie

Post by Bolikd » Wed 02 Aug, 2006

Witam ponownie wszystkich!
W obawie, iż zostanę okrzyknięty demagogiem, który sądzi, że tylko technologia pełnego bala, ew. bala z ociepleniem ekologicznym, jest godna uznania, chciałem powiedzieć że:

..." Dom to nie cztery ściany i kąt z obrazem, dom to miejsce, gdzie choćby pod gołym niebem, Wszyscy są razem..."

To jest najważniejsze... Czy to będzie dom murowany, czy drewniany, czy prefabrykowany, czy inny, to nie to jest aż tak istotne...
Moja świadomość po trosze wynika z wykształcenia, zamiłowania i ustawicznego poszukiwania. Ani nie neguję, ani nie potępiam, żadnej innej technologii.

Gorąco pozdrawiam
BD
Jak wybuduję dom, to zostanie mi tylko posadzić drzewo...

katja13
Posts: 4
Joined: Wed 21 Dec, 2005

steico flex a paroizolacja

Post by katja13 » Mon 21 May, 2007

Wojciech Nitka wrote:Porównując materiały izolacyjne musisz zwrócić uwagę na parametry cieplne poszczególnych materiałów - współczynnik przenikania ciepła "lambda" - im niższy tym materiał ma lepsze właściwości cieplne. I tak dla przykładu:
- Steico flex - materiał oparty na włóknach drzewnych prod. Steico - lambda = 0,039 W/mK,
- Ekofiber - lambda = 0,041 W/mK,
- Termex - lambda = 0,040 W/mK,
- Super Mata - wełna szklana prod. Isover - lambda = 0,033 W/mK,
- Paroc WAS50 - wełna mineralna prod. Paroc - lambda = 0,035 W/mK
- Superrock - wełna mineralna prod. Rockwool - lambda = 0,035 W/mK
... a czy stosując Steico flex wymagana jest paroizolacja, nie znalazłam tej informacji na ich stronie.
Wiem, że przy ekofibrze nie jest wymagana. Chciałabym zastosować steico flex do ocieplenia wewnętrznego letniskowego domu z bali. Na bal pójdzie wiatroizolacja Frameshield 100.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”