firma

Uwagi inwestorów na temat firm wykonawczych
Post Reply
Jeziorko

firma

Post by Jeziorko » Tue 26 Oct, 2004

hmm... przy Uniwerku firma PromoPack stawia restauracje w technice szkieletowej. Strona wyglada zachecajaco, a i projekty sa przyjemne - ale z drugiej strony nie jest ona wspomniana w bazie Stowarzyszenia Dom Drewniany (w kazdym razie ja jej nie widzialam) - czy to cos oznacza, cos negatywnego? Moze ktos ma jakies doswiadczenia zwiazane z ta firma?
Bede wdzieczna za opinie :)
Jeziorko


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 26 Oct, 2004

Nie jest to typowa konstrukcja szkieletowa, a raczej ryglowa.
To, że nie ma tej firmy w bazie Stowarzyszenia Dom Drewniany - http://www.domydrewniane.org - znaczy, że firma nie jest członkiem tego Stowarzyszenia. Ten fakt nie moze znaczyć jednak nic negatywnego o firmie. Lepiej zapytać tych, którzy z tą firmą mają już jakieś doświadczenia - może dobre, może złe. Nie mniej budując z tą czy inną firmą należy zatrudnić swojego inspektora nadzoru, znającego wymogi budowy domów drewnianych.

Jeziorko

Post by Jeziorko » Tue 26 Oct, 2004

Dziekuję za odpowiedź samego Źródła :)
Czekam więc na wszelkie opinie osób, które mają jakieś doświadczenia z tą firmą. A sama się zabieram do szukania informacji o technice ryglowej! ;)
Jeziorko

Violence
Posts: 2
Joined: Tue 22 Feb, 2005

Post by Violence » Tue 22 Feb, 2005

Czołem,
O tej firmie mogę powiedzieć akurat bardzo dużo. Dlaczego nie ma ich w stowarzyszeniu domów? Po prostu wychodzą z założenia, że to strata czasu i że nie będą się zajmować pierdołami. Nie uczestniczą też w żadnych szkoleniach ani tym podobnych konferencjach, tak więc tym akurat bym się nie sugerował. W zasadzie ich konstrukcje nie różnią się niczym szczególnym od konstrukcji typowo szkieletowych poza tym, że dają w ścianach słupy 14 x 14 (moim zdaniem nieuzasadniony wzrost ilości materiału - w ścianach i tak tego nie widać) i grube belki stropowe widoczne od wewnątrz. Uwidaczniają też elementy konstrukcyjne domu, dają różne ozdóbki w stylu fikuśnych szlifowań końcówek belek :wink: Ale to w dalszum ciągu jest szkieletówka z wszystkimi foliami, opóźniaczami pary i impregnatami. W założeniu ma to być typowe budownictwo kaszubskie. Firma jest niewątpliwie godna polecenia, jest solidna i stawia na jakość, to bez wątpienia, ale trzeba uważać na różne kruczki. Np niska cena początkowa domu, która w końcowym rozliczeniu na pewno urośnie dwa razy tyle. Uwaga na podłogi! Rozsychają się niemiłosiernie. Widać to zwłaszcza na expo w Osowej. To w zasadzie jedyna rzecz, z którą nie mogą sobie poradzić, więc lepiej brać panele, albo zlecić położenie parkietu. W każdym razie polecam! Danmar ze swoimi przystankami autobusowymi nie ma do nich startu, pomimo ilości sprzedanych domów. Ale przecież nie o ilość tu chodzi...........
Pozdrawiam!

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 22 Feb, 2005

Z tym, że jest to typowa konstrukcja szkieletowa, to bym się nie zgodził. A wiem to z autopsji, gdyż nie raz bywałem na ich budowach.
Dlaczego w lekkiej konstrukcji szkieletowej do minimum ograniczono grubość słupków? No, dlatego, że drewno ma ok. pięciokrotnie gorsze właściwości izolacyjne i w miejscach słupków powstaje mostek terminczny. Porównując miejsca mostków termicznych - szerokości 38 mm co 60 cm do szerokości 140 mm co 120 cm - porównianie wychodzi zdecydowanie na korzyść lekkiej konstrukcji szkieletowej.

Piszesz - "...Firma jest niewątpliwie godna polecenia, jest solidna ...", a później "... bez wątpienia, ale trzeba uważać na różne kruczki. Np niska cena początkowa domu, która w końcowym rozliczeniu na pewno urośnie dwa razy tyle..." Czy to oznacza slidność?

Violence
Posts: 2
Joined: Tue 22 Feb, 2005

Post by Violence » Tue 22 Feb, 2005

Czołem,

Tak, zdecydowanie masz rację ,Wojtku, ten aspekt na pewno nie świadczy o ich solidności, to prawda. Niewątpliwie jednak, chcąc być obiektywnym, trzeba im oddać to, że budują coś, czego próżno szukać u innych firm na Pomorzu. Mają swój styl, pomijając notorycznie rozsychające się podłogi :lol: Z drugiej jednak strony, nie tylko wygląd się liczy. Szkoda też, że podawane na ich stronie ceny, okazują się cenami za samą 'skorupę' domu. Bez ocieplenia ścian, bez pokrycia dachu, bez instalacji.........Czy ich wykonawstwo okaże się tak naprawdę solidne....trudno powiedzieć, okaże się po latach, nie jest to na pewno firma z tradycjami. Z tego co wiem, działają nie dłużej niż 4 lata a doświadczenie jest tu jednak bardzo ważne. Ich domy zakwalifikowałbym jako letniskowe domy dla bogatych, które pięknie prezentują się na działce nad jeziorem. A jako trwałe domy całoroczne na lata.............czy ja wiem...........W każdym razie robią te domy solidnie, a czas pokaże, jak bardzo.



Post Reply

Return to “Opinie Inwestorów o firmach wykonawczych”